[ATR] Technika

Krajowi producenci maszyn rolniczych w ścisłej czołówce

Data publikacji:

Oczywistą oczywistością wydaje się już dziś stwierdzenie, że czołowi krajowi producenci maszyn rolniczych pod wieloma względami dogonili znacznie bardziej renomowanych konkurentów z zachodniej części kontynentu europejskiego. Dowodzą tego chociażby innowacyjne projekty realizowane przez firmy znad Wisły i Odry - poniżej przyglądamy się kilku z nich.

Zgrabianie na taśmie

Spośród wielu innowacyjnych projektów realizowanych przez firmę SaMASZ warto zwrócić uwagę na realizowany ze środków unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (współpraca z Siecią Badawczą Łukasiewicz - Przemysłowym Instytutem Maszyn Rolniczych), projekt wprowadzenia do produkcji typoszeregu aktywnych zgrabiarek podbieraczowo-taśmowych z mechatronicznym systemem sterowania zespołami roboczymi i rejestracją plonu.

Mechatroniczny system sterowania zespołami roboczymi pozwala w sposób automatyczny na synchronizację prędkości obrotowych podbieracza z przenośnikiem taśmowym w zależności od prędkości roboczej i ilości zbieranego materiału. Dzięki zastosowaniu algorytmu sterującego napędem podbieracza i przenośnika taśmowego można uzyskać większe prędkości robocze. Zwiększa to efektywność grabienia pokosu i skraca czas jego zbierania.

Niewątpliwym atutem maszyny jest także zastosowanie innowacyjnego systemu rejestracji uzyskanego plonu, składającego się z układu optycznego zawierającego kamerę 3D i oświetlacz punktów podczerwieni (zamocowany w strefie przenośnika sekcji podbierająco-przenośnikowej), który połączony jest z systemem lokalizacji GPS i rejestratorem danych. Rozwiązanie to pozwala na tworzenie mapy plonu i zbieranie informacji dotyczących wydajności użytków zielonych w postaci umożliwiającej wygenerowanie cyfrowych map plonów będących podstawą rolnictwa precyzyjnego. Wszystkie dane pomiarowe wyświetlane są na panelu w kabinie operatora.

Zastosowanie mapy plonu pozwala na racjonalne stosowanie nawożenia, a co za tym idzie na optymalizację wykorzystania nawozów, co z kolei wpłynie na mniejsze ich zużycie w przeliczeniu na jednostkę uzyskanego plonu. Rozwiązanie to umożliwi również tworzenie baz danych z historią plonowania i zapamiętywanie ustawień istotnych parametrów pracy zgrabiarki dla danego obszaru, co ułatwia pracę operatorowi zgrabiarki w kolejnych sezonach.

Testowana na polach Europy Zachodniej zgrabiarka Falco (może pracować w wersji dwu- lub trzysegmentowej, co umożliwia uzyskanie wydajności 10-15 ha/h) posiada ramę nośną wspartą z jednej strony na układzie jezdnym i z drugiej strony na ciągniku rolniczym za pośrednictwem sprzęgu. Zgrabiany materiał podbierany jest z podłoża poprzez podbieracz i transportowany poprzecznie do kierunku jazdy taśmowym przenośnikiem poprzecznym.

Warto dodać, iż sekcje podbierająco-przenośnikowe (umieszczone z lewej i prawej strony) zamocowane są suwliwie do ramy nośnej, dzięki czemu istnieje możliwość zmiany ich położenia poprzecznie do kierunku jazdy maszyny. Taki sposób połączenia pozwala - przy całkowitym zsunięciu sekcji podbierająco-przenośnikowych i odpowiednim kierunku pracy przenośników - na układanie zgrabionego wału przy zewnętrznym obrysie maszyny. W przypadku układania wału w śladzie ciągnika sekcje podbierająco-przenośnikowe rozsuwane są bezstopniowo na wymaganą odległość (równą szerokości wału), poprzecznie do kierunku jazdy maszyny.

Zaletą tego opatentowanego rozwiązania jest dostosowanie szerokości grabionego wału do szerokości roboczej maszyny (zespołu zbierającego tej maszyny), która następuje po procesie grabienia do zbioru objętościowych produktów rolnych (np. prasa zbierająca, przyczepa zbierająca). Warto podkreślić, iż w zbieranym pokosie ograniczono ilość zanieczyszczeń w postaci kamieni, piachu i pyłu ziemi, dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji zespołów roboczych oraz możliwości uzyskiwania większych prędkości roboczych.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.