Technika

Jak zwiększyć jakość oprysku w opryskiwaczach Amazone

Data publikacji:

Główni producenci opryskiwaczy polowych cały czas rozwijają technikę oprysku, stosując rozwiązania zwiększające wydajność procesu. Chodzi tutaj przede wszystkim o prowadzenie oprysku z większą prędkością, na możliwie dużym obszarze oraz z równomiernym pokryciem powierzchni. Ze względów środowiskowych oraz ekonomicznych ważne jest także racjonalne dawkowanie środków chemicznych.

    opryskiwacz amazone

Poniżej pierwsza część krótkiego przeglądu rozwiązań czołowych producentów opryskiwaczy (część II w kolejnym wydaniu atr express - przyp. red.) zwiększających jakość oprysku. Jakie aspekty tego tematu wzięliśmy pod uwagę? Są to przede wszystkim: zwiększenie wydajności oprysku z zachowaniem jego dokładności, skuteczności i bezpieczeństwa, skrócenie czasu związanego z obsługą sprzętu, zapewnienie precyzji i stabilności mieszania cieczy i dawkowania, kwestia ochrony środowiska oraz poprawa warunków pracy operatora maszyny.

Amazone

– Najlepszym przykładem dostosowania naszej oferty zwiększającej wydajności powierzchniowe z zachowaniem precyzji aplikacji jest opryskiwacz samojezdny Pantera 4503, który ma możliwość pracy do 30 km/h - powyżej ograniczenie kontrolowane elektronicznie

– mówi Michał Wojciechowski, przedstawiciel marki Amazone w Polsce.

Do takich warunków musi być jednak stosowana specjalna belka polowa. Chodzi tutaj o typ L-3, który stanowi najstabilniejsze rozwiązanie o wzmocnionej konstrukcji. Szerokość robocza 36 m oraz aktywne zawieszenie ContourControl to kolejne atuty tego opryskiwacza. Zawieszenie ContourControl pozwala na całkowicie automatyczne prowadzenie belek polowych o szerokości roboczej powyżej 21 m.

Podstawę prowadnicy belki polowej stanowi układ hydrauliczny i 4 czujniki lub w połączeniu z rozkładaniem Flex II 2 dodatkowe czujniki, które umożliwiają automatyczną ujemną zmianę geometrii belki. Aktywny układ tłumienia drgań SwingStop mierzy za pomocą czujników przyspieszenia występujące w wysięgnikach belki. Następnie siłowniki hydrauliczne w zawieszeniu belki polowej aktywnie wyrównują te drgania i zapewniają bardzo stabilne położenie. – Możliwe jest zatem osiąganie dużych prędkości roboczych bez negatywnego wpływu na precyzję i dokładność aplikacji – twierdzi Michał Wojciechowski.

 

Amazone zapewnia różne sposoby napełniania zbiornika, w tym: pod ciśnieniem, poprzez zasysanie i z wykorzystaniem injektora i pompy. Ma w ofercie również bardzo wydajny rozwadniacz o pojemności 60 l i wydajności 150 l/min, przeznaczony dla modeli UX, UF i Pantera 4504 (wprowadzany na rynek w 2021 r.).

Rozwiązania usprawniające dawkowanie środków roboczych to AmaSwitch do automatycznego przełączania sekcji szerokości, dla bardzo dokładnego sterowania w klinach pola i obszarach nakładek oraz AmaSelect - elektryczna obsługa każdego rozpylacza z sekcjami o szerokości co 50 cm. AmaSelect składa się z poczwórnego korpusu rozpylaczy sterowanych elektrycznie oraz dodatkowego automatycznego układu wyboru rozpylacza. System oferuje obok włączania sekcji szerokości, wykonywanego automatycznie przez GPS-Switch, także elektryczne przełączanie przez terminal obsługowy między zamontowanymi rozpylaczami. AmaSelect jest seryjnie wyposażony w cyrkulację wysokiego ciśnienia DUS pro oraz indywidualne oświetlenie rozpylaczy LED.

– Rozpylacze przełączają się automatycznie wraz ze zmieniającą się prędkością roboczą dla uzyskiwania optymalnej kropli przy zachowaniu założonej dawki oprysku – zauważa przedstawiciel firmy Amazone. Stosowanie modułu GPS Switch eliminuje ryzyko nakładek, co skutkuje oszczędnością środków ochrony roślin oraz ma mniejszy wpływ na środowisko.

Opryskiwacze wyposażone w system AmaSelect mają też możliwość korzystania z funkcji CurveContol, czyli jazdy po łukach, z zachowaniem identycznej dawki na całej szerokości belki - opcja darmowa. Kolejna opcja - Row wymaga jednorazowej opłaty licencyjnej i zapewnia pracę całopowierzchniową lub tylko w określonych pasach dla upraw roślin rzędowych. Trzecia opcja, - AmaSelect Spot z wykorzystaniem kamer i specjalnych rozpylaczy, umożliwia punktowy oprysk ścierniska dla efektywnego usuwania chwastów z ograniczonym zużyciem Glyfosatu.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.