Technika

Hale stalowe do zastosowań rolniczych

Data publikacji:

W każdym gospodarstwie rolnym potrzebne jest miejsce do przechowywania płodów rolnych, maszyn rolniczych oraz innego sprzętu. Do tego celu idealnie nadają się również hale stalowe. W porównaniu z tradycyjnie wznoszonymi budynkami magazynowymi wygrywają na wielu płaszczyznach.

Czas realizacji inwestycji tego rodzaju, czyli od projektu do posadowienia obiektu, jest o wiele krótszy, a koszty w przeliczeniu na 1 m² powierzchni użytkowej są zdecydowanie niższe. Ze względu na sposób wykonania konstrukcji oraz stosowane materiały wysokiej jakości budynki tego typu są trwałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących tego typu budynki dla rolnictwa, dzięki czemu każdy klient może indywidualnie dobrać rozwiązania, których oczekuje. W niniejszym zestawieniu przedstawiono kilku przykładowych producentów stalowych hal.

Frisomat

Belgijska firma Frisomat projektuje i wykonuje hale ze stali walcowanej na zimno. Dzięki zastosowaniu takiej technologii zużywa się nawet o 30% mniej materiału z zachowaniem wymaganej wytrzymałości konstrukcji. Kompleksowe działania firmy obejmują projekt, wykonanie prefabrykatów konstrukcji, transport i montaż zamówionej hali stalowej oraz usługi posprzedażowe. Doświadczenie firmy Frisomat potwierdza realizacja ponad 35 tys. projektów w ponad 100 krajach na całym świecie.

W ofercie firmy Frisomat są hale magazynowe, przechowalnie warzyw i owoców, budynki inwentarskie o lekkiej konstrukcji, magazyny dla produktów sypkich oraz wiaty. Do przechowywania maszyn i sprzętu rolniczego w okresie, gdy nie jest on użytkowany idealnie nadają się stalowe hale magazynowe lub zadaszone wiaty w zależności od konkretnych potrzeb rolnika. W ten sposób drogi sprzęt jest ochraniany przed niszczeniem, a prace konserwacyjne mogą być wykonane w spokojnych warunkach. Frisomat zapewnia swoim klientom dwie ścieżki postępowania. Do wyboru są gotowe rozwiązania z serii GO lub indywidualnie wykonywany projekt, pod konkretne wymagania w serii PRO.  Standardowa seria GO obejmuje obiekty o szerokości do 60 m i maksymalnej wysokości 12 m. Do wyboru są budynki z dachem łukowym, z dachem dwuspadowym 10° oraz z dachem dwuspadowym 22°. W zależności od ukształtowania terenu oraz rodzaju podłoża firma Frisomat wykorzystuje skuteczne i ekonomiczne technologie fundamentowania i posadowienia budynków. W tej dziedzinie możliwe rozwiązania to prefabrykowane stopy betonowe, które zapewniają minimalny nakład pracy nad fundamentem, ławy fundamentowe, gdzie budynek sadowiony jest na wylanym betonie i dodatkowo przytwierdzony za pomocą kotew fundamentowych oraz płyty betonowe - mocowanie za pomocą kotew mechanicznych lub chemicznych. Do wykonywania ścian i dachów stosowana jest wysokiej jakości stal z ochronną powłoką cynkową lub cynkowo-magnezową. Dla budynków wymagających termoizolacji stosuje się płyty warstwowe o różnej grubości oraz rodzaju wypełnienia, dla budynków nieizolowanych można także wybrać blachy z powłoką antykondensacyjną. Wszystko w wybranej przez klienta kolorystyce. Uzupełnieniem konstrukcji są bramy przesuwne i segmentowe o szerokości od 2,5 do 4,5 m, drzwi, okna z PCV o szerokości 1- 3 m i wysokości 1 m, świetliki dachowe zajmujące połać od 5 do 10% powierzchni dachu, a wszystko to montowane wg specyfikacji klienta. Hale stalowe Frisomatu dają również możliwość integracji systemu wentylacyjnego, antresoli, suwnic pomostowych i systemu paneli fotowoltaicznych. Są łatwe do przenoszenia i modernizacji, a na wykonaną inwestycję producent udziela 3-letniej gwarancji.

Borga

Pochodząca ze Szwecji firma Borga dostarcza dla rolnictwa hale magazynowe, suszarnie do ziarna, budynki inwentarskie oraz lekkie wiaty i zadaszenia bez jednej lub kilku ścian, jeżeli przechowywanie towarów czy też maszyn jest możliwe w warunkach niskich temperatur i podwyższonej wilgotności.

Konstrukcja główna budynków Borga oparta jest na wykorzystaniu różnego typu stalowych ram kotwionych do fundamentów. Takie rozwiązanie ma szereg eksploatacyjnych zalet, w tym niewielką masę konstrukcji, dużą wytrzymałość i obniżenie całkowitych kosztów wykonania. Do celów magazynowo - garażowych przykładowo stosowana jest rama Skara, dostępna w wersjach zróżnicowanych pod względem rozpiętości, wysokości oraz rozszerzeń ramy takich jak przybudówki lub zadaszenia. Standardowo rozpiętość przęsła wynosi 15-35 m, a możliwe nachylenie dachu wynosi 7, 15 albo 20°. Do wyboru jest także rama Brno, umożliwiająca uzyskiwanie stałej wysokości w świetle hal o niewielkiej rozpiętości; montaż budynku opartego na tej ramie jest wyjątkowo szybki i wydajny. Normalna rozpiętość przęsła wynosi w tym przypadku 8-20 m, a nachylenie dachu od 5 do 8° (zalecane 7°). Paletę ram zamyka Wilno - rama dedykowana do budynków z dachem jednospadowym przeznaczonych np. na proste hale garażowe. Sprawdza się również, gdy wymagane jest pochylenie dachu w określonym kierunku. Oferowana rozpiętość przęsła wynosi 10-20 m, a standardowe nachylenie dachu to 7°.

Do wykonania ścian bocznych Borga stosuje blachy profilowane o grubości od 0,4 do 0,6 mm montowane w układzie pionowym lub poziomym. Blachy te wykonane są ze stali wysokiej jakości, walcowanej na zimno i ocynkowanej dwustronnie warstwą cynkową o grubości 275 g/m² lub cynkowo-aluminiową o grubości 150 g/m², zgodnie z normami EN 10 346 i EN 10 143. Rdzeń stalowy jest poddawany procesowi pasywacji, co chroni blachę przed korozją, malowany farbą podkładową oraz pokrywany poliestrowym lakierem zewnętrznym P30, P50 lub MAT. Na pokrycia dachowe stosowane są blachy mające duże odstępy między płatwiami. Specjalny profil blach dachowych zapewnia wymagane połączenie wytrzymałości i nośności. Ważne są tutaj  parametry, takie jak przystosowanie do chodzenia i możliwość odprowadzania wody deszczowej. W budynkach bez systemu termoizolacji producent zaleca zastosowanie pod profilem dachowym powłoki antykondensacyjnej Borga DropStop aby zapobiec skraplaniu się pary wodnej. Blachy te są podobnie zabezpieczone i malowane jak blachy stosowane do ścian. Oferowana grubość wynosi od 0,5 do 0,7 mm. Dopełnieniem konstrukcji budynków Borga są również wykończenie i opierzenie z blach stalowych, taśmy uszczelniające oraz izolacja z płyt warstwowych. W opcji można zamówić również cokoły fundamentowe, izolowane belki podwalinowe, zabezpieczenie przeciwśnieżne, wentylację, systemy bezpieczeństwa dachowego, wrota, drzwi i okna, świetliki, ściany wewnętrzne, antresole i inne. Borga udziela gwarancję, która obejmuje zastosowane własne materiały, jak i prace wykonane przez pracowników firmy. 

Kobex

Firma Kobex z siedzibą  w Kamieniu na Podkarpaciu specjalizuje się w profesjonalnym projektowaniu i prefabrykacji konstrukcji stalowych, przede wszystkim hal i wiat wielkopowierzchniowych przeznaczonych do celów przemysłowych, logistycznych i rolniczych. Kobex swoim klientom zapewnia pełny zakres usług w tym wykonanie projektu, fundamentów, posadzki oraz posadowienie budynku wraz z końcowym montażem stolarki budowlanej. Konstrukcje firmy Kobex są wysokiej jakości i spełniają wszystkie niezbędne normy europejskie. Dzięki temu są montowane zarówno w kraju jak i za granicą.

W ofercie firmy Kobex są konstrukcje hal o minimalnej powierzchni większej niż 450 m² (najmniejsza  konstrukcja hali ma wymiary 15x30x5 m). Najpopularniejszym z oferowanych rozwiązań jest hala o konstrukcji z dwuteownika walcowanego na gorąco o wymiarach od 15 do 36 m szerokości, bez podpór i o dowolnej, wybranej przez klienta długości. Układ taki pozwala uzyskać prostą i trwałą konstrukcję z dachem dwuspadowym. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zastosowanie konstrukcji kratownicowej, która idealnie się sprawdza przy znacznie szerszych obiektach. Kratownica umożliwia zastosowanie dachu płaskiego i zwiększa jego odporność na większe obciążenia np. śniegiem. Do budowy ścian i dachów wykorzystywane są różnego rodzaju płyty warstwowe z wypełnieniem z poliuretanu lub z wełny mineralnej. Prefabrykaty te mają różne grubości, sposób montażu (pionowy lub poziomy) oraz widoczność łącznika. Jest to doskonałe rozwiązanie dla hal wymagających termoizolacji. Gdy izolacja nie jest konieczna, znacznie tańszym rozwiązaniem jest tradycyjna blacha trapezowa dostępna w pełnej gamie kolorystycznej. Dla budynków inwentarskich lub magazynów płodów rolnych producent przewiduje wykorzystanie ścian oporowych, budowanych systemem tradycyjnym, umiejscowionych pomiędzy stalowymi słupami. Ważnym aspektem, na który duży nacisk kładzie firma Kobex, jest zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji. Elementy stalowe są poddawane cynkowaniu ogniowemu, dodatkowo stosowane są również pokrycia zabezpieczające wykonane farbami cynkowymi, epoksydowymi lub poliuretanowymi. W przypadku konieczności zabezpieczenia przed pożarem stosowane są też farby ognioochronne. W ofercie Kobexu jest także szeroki wybór świetlików dachowych (płaskich, gąsienicowych, kalenicowych), okien, bram oraz drzwi różnych producentów. Dostępne są bramy przesuwane, roletowe oraz szybkobieżne, a w zależności od potrzeb istnieje też możliwość montażu bramy o szerokości do nawet 12 m.

Solid Hale

Polska firma Solid Hale oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania w zakresie projektowania, dostawy i realizacji obiektów o konstrukcji stalowej w tym hale produkcyjne, magazynowe, logistyczne, handlowe, sportowe, przechowalnie oraz hale rolnicze. Firma oferuje zarówno rozwiązania ustandaryzowane, jak i w razie potrzeby, indywidualnie dopasowane do wymagań każdego klienta.

Dla branży rolniczej Solid oferuje lekkiej konstrukcji  budynki inwentarskie, wiaty do przechowywania i ochrony zebranych materiałów rolnych np. balotów słomy oraz sprzętu, magazyny płodów rolnych, zboża oraz garaże dla większych maszyn rolniczych. Firma Solid w imieniu inwestorów może przeprowadzić cały proces inwestycyjny, a także związane z nim procedury administracyjnie w tym uzyskanie niezbędnych zezwoleń. Następnie prowadzi pełen nadzór nad wykonaniem całego projektu oraz zapewnia usługi posprzedażowe. Do konstrukcji swoich budynków Solid stosuje wysokiej jakości stal oraz systemy antykorozyjne, co zapewnia wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie obiektu. Montaż prefabrykatów odbywa się za pomocą specjalnych śrub o bardzo dużej wytrzymałości. W przypadku konieczności wykonania termoizolowanego budynku Solid ma w swojej ofercie odpowiednie rozwiązania. Do wykonania ścian Solid stosuje gotowe fasady Wiśniowski, płyty warstwowe z rdzeniem np. z wełny mineralnej, styropianu lub poliuretanu lub tradycyjne blachy trapezowe. W przypadku zastosowania gotowych produktów Wiśniowski klienci mogą skorzystać nie tylko z fasad, ale całego dostępnego asortymentu firmy, w tym także drzwi, okien, bram segmentowych i systemów przeładunkowych itd. Dostępne są także specjalne rozwiązania w różnych klasach przeciwpożarowych oraz antywłamaniowych. Firma Solid oferuje również duży wybór elementów wykończeniowych w tym świetliki dachowe, włazy dachowe, systemy rynnowe, rozwiązania wentylacyjne zgodne z przeznaczeniem hali, okna, drzwi (stalowe, aluminiowe), bramy segmentowe czy kurtyny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 12/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.