Wywiady Aktualności

Euro Driveshafts stawiają na Zachód

Data publikacji:

Firma Euro Driveshafts z siedzibą w miejscowości Łomianki w województwie mazowieckim jest bezpośrednim importerem części związanych z przeniesieniem napędu. W jej ofercie znajdują się elementy takie jak: przeguby, półosie, piasty, krzyżaki, podpory i elementy wałów napędowych. Firma współpracuje z czołowymi producentami takich części z całego świata, a jej docelowymi klientami są: hurtownie, sklepy, warsztaty oraz odbiorcy indywidualni. Na temat bieżącej sytuacji w firmie mówi Marcin Jarzyna, marketing manager w Euro Driveshafts.

    Marcin Jarzyna, marketing manager w Euro Driveshafts.

    Marcin Jarzyna, marketing manager w Euro Driveshafts.

Na początku porozmawiajmy o tym, jak obecnie wygląda sytuacja biznesowa w Państwa firmie, czy zaszły ostatnio jakieś zmiany?
Zmiany w naszej firmie związane są z poszerzaniem rynków zbytu. Rynek polski robi się dla nas po prostu za mały i konieczne jest wyjście na zewnątrz. Stawiamy na Europę Zachodnią, zaczęliśmy się udzielać na zagranicznych targach branżowych, zatrudniliśmy handlowców znających język hiszpański czy niemiecki. Rozwój na rynku europejskim to nasz cel na następne dwa lata.

A proszę powiedzieć, w jakim stopniu słabnący w ostatnich miesiącach popyt na ciągniki i maszyny rolnicze wpływa na działalność Państwa firmy? 
My u siebie nie obserwujemy spadków sprzedaży dla producentów maszyn. Nasze obroty raczej rosną, napędza je również branża Automotive, bo oprócz wałów oferujemy szeroki asortyment części do przenoszenia napędu. Mamy coraz lepsze wyniki sprzedażowe, nie możemy narzekać.

Na rynku obserwuje się problemy z dostępnością maszyn rolniczych u dilerów. Jak to się ma w odniesieniu do oferowanego przez Waszą firmę asortymentu produktów?
Czynników mających wpływ na taką sytuację było wiele. Wojna wpłynęła np. bezpośrednio na zerwanie łańcuchów dostaw komponentów sprowadzanych z Dalekiego Wschodu. Są to często elementy niezbędne w konstrukcji maszyny czy też wałów. My odpowiednio się przed taką sytuacją zabezpieczyliśmy. Dokonaliśmy zmian w naszej siedzibie, mamy teraz większy magazyn oraz duży zapas części. Nie ukrywam jednak, że jest ciężko, jeśli chodzi o dostarczanie części do producentów maszyn.

Niestety musimy czasem limitować ilość dostarczanego towaru. Ale szukamy również innych dostawców, fabryk, tak aby przenosić produkcję z Azji do Europy. Mówi się o tym już od 20 lat, a nadal jesteśmy uzależnieni od Chin. Obecnie trudno z nimi konkurować, chociaż nie są już tak tani i zaczynają dyktować warunki. My planujemy uniezależnić się od dostaw ze Wschodu, szukamy odpowiednich fabryk w Europie, mamy nadzieję, że wkrótce to się uda załatwić.

Jaka w związku z tym jest dynamika rynku w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym? Jak będzie wyglądała sprzedaż części zamiennych w kolejnych miesiącach i latach?
Cóż można powiedzieć, na pewno ten rok jest inny, głównie pod względem dostaw. Wbrew pozorom, ubiegły rok wcale nie był taki zły i ten też nie zapowiada się źle, chociaż wiadomo , że są pewne trudności. Poprzedni rok był rekordowy pod każdym względem i póki nie będzie niekorzystnych wydarzeń w skali globalnej typu zamknięcia granic, nie powinno być większych problemów.

Przyszłą sytuację trudno przewidzieć, nie wiadomo, jak dalej potoczy się konflikt na Ukrainie. Jeżeli wszystko będzie się utrzymywało na podobnym poziomie, to będziemy zyskiwać z racji tego, że skoro odeszły nam rynki wschodnie, trzeba szukać alternatywy na Zachodzie. I one tam są. Niektórzy patrzą już dalej, w kierunkach: Ameryki Północnej i Południowej, Afryki oraz bardziej nam bliskiej Skandynawii. Wiele firm widzi ogromy potencjał na tamtych rynkach. W wielu lokalizacjach obecny już jest kapitał chiński czy rosyjski, są kopalnie i potrzeba dużo sprzętu. Sporo zależy jednak od sytuacji geopolitycznej na świecie i od tego, aby konflikt ukraińsko-rosyjski nie rozszerzył się na cały świat. Żyjemy teraz w trudnych czasach i trudno przewidzieć, co się dalej wydarzy. Jeżeli chodzi o stabilność, to daleko nam do niej.

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.