Nowości

Energooszczędna suszarnia Feerum z serii FTD

Data publikacji:

Firma Feerum z dolnośląskiego Chojnowa stale wprowadza do oferty nowe rozwiązania. Bazuje na nich m.in. nowa suszarnia o pracy ciągłej FTD, którą cechują przede wszystkim niskie koszty suszenia. Jak to działa?

  Energooszczędna suszarnia Feerum z serii FTD

W suszarni o trybie pracy ciągłej suszone ziarno podawane jest od góry za pomocą podajnika (przenośnik łańcuchowy górny). W takim wypadku ziarno wypełnia kolumnę suszącą i segment buforu do utworzenia pryzmy. Bufor zasypowy wyposażony jest w czujniki napełnienia Min. i Max. Minimalna ilość załadowanego ziarna musi osiągnąć poziom czujnika Min., a maksymalna ilość materiału musi dotrzeć do czujnika Max. W opcji jest możliwość zainstalowania zaworów zamykających osłony kolumn, które są przeznaczone do rozszerzenia bufora.

Oszczędność energii

Powietrze ogrzane wymiennikiem ciepła lub płomieniem palnika (gaz ziemny, LPG) kierowane jest do kanału gorącego powietrza, gdzie miesza się i jego temperatura ulega stabilizacji. W kanale gorącego powietrza znajdują się specjalne mieszalniki, które są przeznaczone do mieszania i wydłużania drogi przechodzącego przez nią powietrza i podgrzewania go, zanim dotrze do ziarna.

W kolejnym etapie powietrze kierowane jest do komory wentylacyjnej, skąd przepływa pod osłony segmentów suszarni kolumny. Powietrze przechodzące przez warstwę ziarna ogrzewa je, usuwa z niego wilgoć i dostaje się do wylotu dachu z osiami przesuniętymi względem osi pokryw wlotowych. Zaślepki wydechowe usuwają mokre i schłodzone powietrze z segmentów suszarni przez kanał zimnego powietrza do wentylatora wyciągowego, który je zdmuchuje.

  Załadowane ziarno przesuwa się w dół kolumny suszarniczej, przechodząc między daszkami - jest ogrzewane i suszone, a po przejściu przez wszystkie poziomy suszenia trafia do sekcji chłodzenia, w której zimne powietrze przechodzi przez ziarno, obniżając jego temperaturę prawie do temperatury otoczenia. Odessane przez wentylatory, ogrzane powietrze powraca nad palnik, gdy ziarno jest schłodzone, co ogranicza tworzenie się pyłu podczas suszenia i oszczędza energię potrzebną do całego procesu.

  Problem pyłu rozwiązany

  Po schłodzeniu ziarno przemieszcza się do segmentu wyładowczego, gdzie dzięki układowi elektronicznemu możliwe jest dokładne regulowanie ilości suszonego ziarna do leja wyładowczego, z którego wysypuje się z suszarni, za pomocą przenośnika łańcuchowego, do powiązanych urządzeń transportowych. Rozładunek ziarna działa bezpośrednio z żaluzjami pod wentylatorami suszarni. A warto podkreślić, iż w tym etapie najczęściej występuje problem z zapylaniem. Aby zapobiec dostawaniu się kurzu do wnętrza, żaluzje zamykają się w momencie zwolnienia i blokują drogę dla powietrza z zewnątrz.

  W tym czasie dolny wentylator otwiera się na chwilę, aby wzbić kurz, po czym znowu się zamyka - jednocześnie górny wentylator wciąga pył z powrotem do kolumny ziarna. Dzięki takiemu systemowi pracy suchy pył zbożowy pozostaje wewnątrz suszarni. Nie trzeba go usuwać przez systemy, które zawsze są zanieczyszczone mokrymi łuskami, a w następstwie nie działają. I jak przekonuje producent, suszarnia z takim systemem pracy jest czysta i praktycznie bezobsługowa.

   Oczywiście konieczne jest pozbycie się łusek i kurzu, które zostały wciągnięte z powrotem do ziarna, więc po procesie suszenia, gdy tylko ziarno opuści suszarnię, należy  ją niezwłocznie poddać procesowi czyszczenia i wentylacji w celu usunięcia zanieczyszczeń. W ten sposób suche i czyste ziarno jest transportowane do magazynowania.

   Praca porcjowa i ciągła

   Pierwsze ogrzanie suszarni jest traktowane jako praca nieciągła (porcjowa). Ten tryb jest podobny do pracy ciągłej, choć warto zwrócić uwagę na kilka istotnych różnic:

   • ziarno jest dostarczane i suszone w suszarni nie w cyklu ciągłym, ale w porcjach w zależności od rodzaju suszarni;
   • w kolumnie suszącej nie ma wydzielonych sekcji do suszenia i chłodzenia, ale jest kolumna zanurzona w ziarnie, w którym najpierw następuje suszenie, a następnie schłodzenie ziarna.

   Po pierwszym załadowaniu ziarna do suszarni i jego wstępnym wysuszeniu, ziarno wraca do suszarni już w ciągłym trybie pracy, który przebiega następująco:

   • ziarno wchodzi do suszarni do czujnika Max;
   • ziarno jest regularnie suszone podczas opadania przez kolumnę ziarna;
   • następnie jest schładzane i rozładowywane do przenośnika, gdzie dalej jest rozładowywane do silosów;
   • suszarnię opróżnia się po całkowitym wysuszeniu i schłodzeniu całej partii ziarna;
   • aby suszarnia cały czas docierała do czujnika MAX, ziarno jest regularnie dodawane z buforów obok suszarni.

   Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

   Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

   YouTube atrexpress

   zobacz więcej

   Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


   W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

   Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


   W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

   Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.