Załadowane ziarno przesuwa się w dół kolumny suszarniczej, przechodząc między daszkami - jest ogrzewane i suszone, a po przejściu przez wszystkie poziomy suszenia trafia do sekcji chłodzenia, w której zimne powietrze przechodzi przez ziarno, obniżając jego temperaturę prawie do temperatury otoczenia. Odessane przez wentylatory, ogrzane powietrze powraca nad palnik, gdy ziarno jest schłodzone, co ogranicza tworzenie się pyłu podczas suszenia i oszczędza energię potrzebną do całego procesu.
Problem pyłu rozwiązany
Po schłodzeniu ziarno przemieszcza się do segmentu wyładowczego, gdzie dzięki układowi elektronicznemu możliwe jest dokładne regulowanie ilości suszonego ziarna do leja wyładowczego, z którego wysypuje się z suszarni, za pomocą przenośnika łańcuchowego, do powiązanych urządzeń transportowych. Rozładunek ziarna działa bezpośrednio z żaluzjami pod wentylatorami suszarni. A warto podkreślić, iż w tym etapie najczęściej występuje problem z zapylaniem. Aby zapobiec dostawaniu się kurzu do wnętrza, żaluzje zamykają się w momencie zwolnienia i blokują drogę dla powietrza z zewnątrz.
W tym czasie dolny wentylator otwiera się na chwilę, aby wzbić kurz, po czym znowu się zamyka - jednocześnie górny wentylator wciąga pył z powrotem do kolumny ziarna. Dzięki takiemu systemowi pracy suchy pył zbożowy pozostaje wewnątrz suszarni. Nie trzeba go usuwać przez systemy, które zawsze są zanieczyszczone mokrymi łuskami, a w następstwie nie działają. I jak przekonuje producent, suszarnia z takim systemem pracy jest czysta i praktycznie bezobsługowa.
Oczywiście konieczne jest pozbycie się łusek i kurzu, które zostały wciągnięte z powrotem do ziarna, więc po procesie suszenia, gdy tylko ziarno opuści suszarnię, należy ją niezwłocznie poddać procesowi czyszczenia i wentylacji w celu usunięcia zanieczyszczeń. W ten sposób suche i czyste ziarno jest transportowane do magazynowania.
Praca porcjowa i ciągła
Pierwsze ogrzanie suszarni jest traktowane jako praca nieciągła (porcjowa). Ten tryb jest podobny do pracy ciągłej, choć warto zwrócić uwagę na kilka istotnych różnic:
- ziarno jest dostarczane i suszone w suszarni nie w cyklu ciągłym, ale w porcjach w zależności od rodzaju suszarni;
- w kolumnie suszącej nie ma wydzielonych sekcji do suszenia i chłodzenia, ale jest kolumna zanurzona w ziarnie, w którym najpierw następuje suszenie, a następnie schłodzenie ziarna.
Po pierwszym załadowaniu ziarna do suszarni i jego wstępnym wysuszeniu, ziarno wraca do suszarni już w ciągłym trybie pracy, który przebiega następująco:
- ziarno wchodzi do suszarni do czujnika Max;
- ziarno jest regularnie suszone podczas opadania przez kolumnę ziarna;
- następnie jest schładzane i rozładowywane do przenośnika, gdzie dalej jest rozładowywane do silosów;
- suszarnię opróżnia się po całkowitym wysuszeniu i schłodzeniu całej partii ziarna;
- aby suszarnia cały czas docierała do czujnika MAX, ziarno jest regularnie dodawane z buforów obok suszarni.