Zobacz także: Porozumienie o współpracy
Na początek choć kilka zdań na temat tego czym jest Shredlage? To po prostu metoda kondycjonowania kukurydzy na kiszonkę, która powoduje intensywną obróbkę materiału i wielokrotnie zwiększa powierzchnię sieczki, przycinanej na długość nawet 26-30 mm. Jej zastosowanie wpływa na poprawę struktury kiszonki w żwaczu krowy, co potwierdziły m.in. zakrojone na szeroką skalę próby żywienia na Uniwersytecie Wisconsin (USA).
Dzięki temu większe powierzchnie posiekanego materiału zapewniają bakteriom większą „powierzchnię aktywną” umożliwiającą naruszanie komórek roślinnych.
– Decydującym punktem w tej technologii jest zgniatacz ziaren: Corncracker Shredlage. To oryginalne rozwiązanie Claas, szczególnie przydatne dla firm usługowych, pozwalające im być jeszcze bardziej elastycznymi względem zwiększających się wymagań dotyczących kondycjonowania kiszonki z kukurydzy oraz wspomnianego zwiększania długości cięcia – przekonuje Andrzej Kulczyński z Claas Polska.Na tego typu kiszonkę decydują się również gospodarstwa w Polsce.
W ub. roku zalety tej technologii postanowiono sprawdzić w gospodarstwie na Pomorzu należącym do spółki Fortune z Cieszymowa. Przeprowadziła ona doświadczenie dotyczące żywienia bydła 3,5 tys. t kiszonki z kukurydzy zebranej za pomocą tego rozwiązania we wrześniu 2019 r. (odmiany P8329 Pionier oraz Ricardino KWS, zawartość suchej masy - 33-35%). Kiszonkę skarmiano od początku lutego do końca maja 2020 r.