Opinie użytkowników

Dwa litry więcej z Claas

Data publikacji:

Nawet 2 litry więcej mleka od krowy - to średnia, która wynika z zastosowania technologii Shredlage w gospodarstwie Fortune w Cieszymowie na Pomorzu. Takie są efekty wykorzystania tej metody zbioru o czym przekonują wyniki z próbą żywienia zaprezentowane podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 sierpnia.

Zobacz także: Porozumienie o współpracy

Na początek choć kilka zdań na temat tego czym jest Shredlage? To po prostu metoda kondycjonowania kukurydzy na kiszonkę, która powoduje intensywną obróbkę materiału i wielokrotnie zwiększa powierzchnię sieczki, przycinanej na długość nawet 26-30 mm. Jej zastosowanie wpływa na poprawę struktury kiszonki w żwaczu krowy, co potwierdziły m.in. zakrojone na szeroką skalę próby żywienia na Uniwersytecie Wisconsin (USA).

Dzięki temu większe powierzchnie posiekanego materiału zapewniają bakteriom większą „powierzchnię aktywną” umożliwiającą naruszanie komórek roślinnych.

– Decydującym punktem w tej technologii jest zgniatacz ziaren: Corncracker Shredlage. To oryginalne rozwiązanie Claas, szczególnie przydatne dla firm usługowych, pozwalające im być jeszcze bardziej elastycznymi względem zwiększających się wymagań dotyczących kondycjonowania kiszonki z kukurydzy oraz wspomnianego zwiększania długości cięcia – przekonuje Andrzej Kulczyński z Claas Polska.Na tego typu kiszonkę decydują się również gospodarstwa w Polsce.

W ub. roku zalety tej technologii postanowiono sprawdzić w gospodarstwie na Pomorzu należącym do spółki Fortune z Cieszymowa. Przeprowadziła ona doświadczenie dotyczące żywienia bydła 3,5 tys. t kiszonki z kukurydzy zebranej za pomocą tego rozwiązania we wrześniu 2019 r. (odmiany P8329 Pionier oraz Ricardino KWS, zawartość suchej masy - 33-35%). Kiszonkę skarmiano od początku lutego do końca maja 2020 r.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.