Gospodarka i rolnictwo

Czy to już koniec kłopotów?

Data publikacji:

Zakończyła się kolejna aukcja koni w Janowie Podlaskim. Sprzedano 10 koni za łączną kwotę niemal 1,6 mln euro. Tak naprawdę licytację koni w ramach Pride of Poland 2020 uratowała jedna klacz, przepiękna Perfinka ze stadniny w Michałowie, za którą kupiec zapłacił 1 mln 250 tys. euro.

 

Zobacz także: Wspólne żniwa

Ostatnie lata nie sprzyjały sprzedawcom podczas aukcji Pride of Poland. Odkąd w 2016 r. dokonano spektakularnych zmian w zarządzaniu stadninami, zaczęły przynosić one straty, a problemy finansowe miały sprawić, że konie były zaniedbywane. Sama impreza przestała być wydarzeniem, na które czekali nie tylko dyrektorzy i pracownicy stadnin, ale głównie miłośnicy koni i kupcy ,którzy przyjeżdżali do Polski niemal z całego świata.

W tym roku na licytację wystawiono 22 konie arabskie, w większości klacze z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. 10 koni zostało sprzedanych, jeden został wycofany, a pozostałych 11 nie osiągnęło minimalnej ceny zakładanej przez właścicieli. Konie licytowali kupcy m.in. z Belgii, Szwajcarii, Bahrajnu. Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych - głównego organizatora imprezy - Tomasz Chalimoniuk powiedział, że z powodu ograniczeń związanych z pandemią, m.in. w podróżowaniu, kupców na aukcji było mniej. Jego zdaniem przyjechali tylko ci kupcy, którzy mieli już wybrane konie do kupienia. Co istotne, udział w licytacji można było wziąć też zdalnie.

Zdaniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego: - Aukcja zakończyła się sukcesem, przede wszystkim organizacyjnym, że to wszystko udało się przeprowadzić, co w czasach pandemii nie jest takie oczywiste. Uzyskaliśmy wynik bardzo satysfakcjonujący, lepszy niż w zeszłym roku. Minister stwierdził też, że: - Aukcja potwierdziła, że ten czas takiej smuty, czas przekonania niektórych hodowców kupców na świecie, że hodowla koni w Polsce jest w złej sytuacji, w złym położeniu, w jakimś stanie upadłości, to już chyba wszystko minęło. Czy tak jest rzeczywiście? Utracony prestiż i naprawianie szkód to bardzo długi i trudny proces

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.