Aktualności

Wspólne żniwa z Agro-Masz

Data publikacji:

Wspólny projekt realizowany przez firmy Agro-Masz oraz Agrii Polska został zakończony. Pod hasłem Agrii Demo przeprowadzono szereg doświadczeń polowych, pozwalających zaobserwować różnice 6 odmian rzepaku w trzech technologiach uprawy.

Zobacz także: Terra Variant czyli wydajność na najwyższym poziomie

Na polu nieopodal siedziby firmy Agro-Masz w Strzelcach Małych, 6 sierpnia przeprowadzono żniwa pozwalające dokonać precyzyjnych pomiarów.Doświadczenie przeprowadzono na glebach lekkich, z pH na poziomie 5,1. Zawartość składników w glebie wynosiła: fosfor - 135 ppm, potas - 195 ppm, magnez - 50 ppm, wapń - 554 ppm i siarka - 19 ppm.

18 Kombinacji

W przeprowadzonych w Strzelcach Małych doświadczeniach polowych wysiano maszynami Agro-Masz 6 odmian rzepaku Nasion Dalgety, z czego 5 to odmiany mieszańcowe (Tigris, DK Exor, ES Barocco, LG Aniston, ES Cramberio - norma wysiewu 50 nasion/m²), a szósta to odmiana liniowa - ES Fuego (60 nasion/m²). Rzepak zasiano w trzech technologiach uprawy (prowadzonej na głębokość 27 cm): strip-till, uprawa uproszczona oraz tradycyjna. Przez cały okres wegetacyjny można było analizować różnice we wzroście i rozwoju w poszczególnych uprawach, jak i w odmianach - wszystkie traktowane były taką samą technologią uprawy i nawożenia. Wszystkie lokalizacje Agrii Demo (łącznie 10 stacji polowych) zostały objęte wsparciem platformy Rhiza, która służy do zarządzania uprawą, co pozwoliło na możliwość analizy m.in. ilości i rozkładu opadów przez okres wegetacyjny - suma opadów w tym sezonie wyniosła 515 mm.

Pod koniec pierwszego tygodnia sierpnia zebrano nasiona rzepaku z każdego poletka. Średnie plony z ha wskazują na znaczną różnicę w plonowaniu poszczególnych odmian, na co wpływ miał także przyjęty system uprawy. Na polu doświadczalnym w Strzelcach Małych najlepsze wyniki przyniosła uprawa pasowa, dająca znacznie wyższe wyniki (nawet o 1 t więcej) niż w przypadku uprawy płużnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.