[ATR] Technika AG-Projektsuszarnie

AG-Projekt - eksperci w suszeniu ziarna

Data publikacji:
Suszarnie do ziarna

Ciągły rozwój technologiczny wprowadzanych rozwiązań sprawia, że suszarnie AG-Projekt cechuje wysoka wydajność suszenia, obniżająca koszty procesu sprawność cieplna, a przy tym niski poziom emitowanego zapylenia oraz generowanego hałasu. W zależności od wymaganej wydajności związanej z wielkością produkcji, każdy klient ma tutaj możliwość wyboru odpowiednich dla siebie wariantów.

Suszarnia daszkowa typu SD

Podciśnieniowa suszarnia daszkowa typu SD przeznaczona jest do pracy ciągłej lub porcjowej dla segmentu małego oraz średniego i pozwala na zaspokojenie potrzeb niewielkich gospodarstw rolnych. Jest to ekonomiczna i jednocześnie prosta w obsłudze suszarnia o kompaktowej konstrukcji, ze zużyciem gazu rzędu 2,2 l na jeden tono/procent (t/%), a stosując rekuperację powietrza, można obniżyć to zużycie do 1,7 l/t/%.

Skuteczny i wydajny proces suszenia oparty jest na wytworzeniu ciągu ciepłego powietrza. W tym celu suszarnia posiada zespół wentylatorów wyciągowych oraz wymiennik ciepła z palnikiem gazowym lub olejowym. Suszarnia SD2 zapewnia wydajność do maksymalnie 120 ton na dobę w zależności od ilości paneli suszących w różnych modelach.

Zasada działania suszarni jest bardzo prosta, lecz skuteczna. Na wlocie zasypowym suszarni znajduje się czyszczalnia wstępna, która eliminuje drobne zanieczyszczenia. Przeczyszczone ziarno wpada więc do komory zasypowej i opada aż na sam dół elementu wybierającego. Komora wyposażona jest w czujniki utrzymujące prawidłowy zasyp oraz sterujące urządzeniami zasypowymi. Partie ziarna o zróżnicowanej wilgotności w procesie wstępnego suszenia są zawsze wyrównane dzięki recyrkulacji materiału. Ziarno suszone jest na poziomych elementach suszących. Gorące powietrze podchodzi bezpośrednio pod daszki od strony kanału wlotowego w kierunku otworu wylotowego kanału wyciągowego.

Zainstalowane czujniki temperatury kontrolują cały czas powietrze na wlocie i wylocie. Na najniższym poziomie suszarni ziarno jest chłodzone do temperatury otoczenia i następnie przechodzi do elementu wysypowego złożonego z klatki wysypowej i leja. Czujniki indukcyjne współpracują tutaj z siłownikiem dla zapewnienia stabilnej pracy układu. Wyposażenie suszarni obejmuje oczywiście piec z kominem wyciągowym oraz szafę sterowniczą.

Z zewnętrznym lub wewnętrznym kanałem rekuperacyjnym

Suszarnie ESR przeznaczone są dla średnich i dużych gospodarstw rolnych. Ziarno do modułu zasypowego suszarni podawane jest przez urządzenie transportujące, tak że wypełnia wszystkie elementy suszarni, tworząc pryzmę. Gorące powietrze wyciągane jest przez wentylatory do kanału, skąd dalej jest rozprowadzane pod daszki każdego segmentu suszącego.

Przemienniki częstotliwości regulują pracę wentylatorów w zależności od warunków panujących w suszarni. Ponadto dla zmniejszenia poziomu emisji pyłów wentylatory wyciągowe automatycznie zmniejszają obroty w momencie zasypu, natomiast dla ograniczenia poziomu generowanego hałasu są umieszczone w specjalnie tłumionej komorze.

Wilgoć z ziarna jest skutecznie odbierana, a powietrze dostaje się pod daszki wylotowe o osiach przesuniętych w stosunku do osi daszków wlotowych. W kolejnym kroku powietrze przechodzi do kanału chłodnego powietrza i odprowadzane jest na zewnątrz. Ziarno suszone jest podczas przechodzenia przez wszystkie sekcje suszące, kierując się w dół do sekcji chłodzącej.

Po osiągnięciu żądanej temperatury końcowej materiał przemieszcza się do elementu wybierającego, skąd jest precyzyjnie pobierany z prędkością od kilku kg do kilkudziesięciu ton na godzinę.

W elemencie wybierającym umieszczony jest mechanizm półek przesuwnych, pozwalających na przesypanie się ziarna do leja i dalej na zewnątrz, na urządzenia transportujące do silosów lub magazynów.

Kanał recyrkulacyjny wyposażony jest w mocny wentylator i urządzenie odpylające. Drobne zanieczyszczenia usuwane są na zewnątrz. Dzięki odzyskowi ciepła zmniejszono zużycie gazu w suszarni do 1,7 l na t/%.

Najnowsza propozycja

Suszarnia Ecodryer to najnowsza propozycja AG-Projekt skierowana dla rolników i przedsiębiorców którzy chcą suszyć kukurydzę bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Jej wydajność to maksymalnie 450 ton na dobę, przy czym szacowany koszt suszenia wynosi od 12 zł za tonę. Dla osiągnięcia takich wyników wersje SD ESR PLUS Ecodryer wyposażone są w system podwójnej rekuperacji ciepła.

Do ogrzewania strumienia powietrza można wybrać kotły zasilane biomasą typu pellet, zrębka lub odpady z oczyszczalni, można też wybrać piece zasilane gazem. W przypadku stosowania paliwa gazowego spalanie wynosi poniżej 1,5 l gazu na t/% i według deklaracji producenta jest to o 0,25 l mniej gazu na t/% niż inne suszarnie dostępne na rynku.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.