Na finansowanie płatności bezpośrednich w latach 2023-2027 będzie dostępne ponad 17,3 mld euro, a na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich blisko 4,7 mld euro - powiedział Kowalczyk. Zgodnie z przepisami UE wydatki na rozwój obszarów wiejskich będą dofinansowane z budżetu krajowego kwotą ponad 3,1 mld euro. – Całkowity budżet na rozwój obszarów wiejskich, czyli środki UE i współfinansowanie, wyniesie prawie 7,8 mld euro – przekonywał minister rolnictwa.
W przypadku dopłat bezpośrednich 45% środków będzie skierowane na podstawowe wsparcie dochodu, na tzw. ekoschematy (27% środków), na płatności związane z produkcją (15%) oraz na dopłatę redystrybucyjną (11% puli środków). W ramach II filara WPR najwięcej zostanie przeznaczone na wsparcie z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach (ONW) - ponad 20% i dopłaty rolno-środowiskowe (ponad 11%).
To jednak nie koniec środków pochodzących z UE i dedykowanych dla obszarów wiejskich. Całkiem spory strumień będzie pochodził bowiem z polityki spójności. W ramach Umowy Partnerstwa na działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich zostanie przeznaczonych ok. 10 mld euro.
Rozwój obszarów wiejskich będzie również wspierany ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) skąd do m.in. sektora rolno-spożywczego prawdopodobnie trafi ok. 2,3 mld euro.