[ATR] Gospodarka i rolnictwo

37,5 mld euro do 2027 roku

Data publikacji:

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowy minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, iż w latach 2023-2027 do polskiego rolnictwa trafi ok. 37,5 mld euro środków z budżetu Unii Europejskiej.

Na finansowanie płatności bezpośrednich w latach 2023-2027 będzie dostępne ponad 17,3 mld euro, a na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich blisko 4,7 mld euro - powiedział Kowalczyk. Zgodnie z przepisami UE wydatki na rozwój obszarów wiejskich będą dofinansowane z budżetu krajowego kwotą ponad 3,1 mld euro. – Całkowity budżet na rozwój obszarów wiejskich, czyli środki UE i współfinansowanie, wyniesie prawie 7,8 mld euro – przekonywał minister rolnictwa.

W przypadku dopłat bezpośrednich 45% środków będzie skierowane na podstawowe wsparcie dochodu, na tzw. ekoschematy (27% środków), na płatności związane z produkcją (15%) oraz na dopłatę redystrybucyjną (11% puli środków). W ramach II filara WPR najwięcej zostanie przeznaczone na wsparcie z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach (ONW) - ponad 20% i dopłaty rolno-środowiskowe (ponad 11%).

To jednak nie koniec środków pochodzących z UE i dedykowanych dla obszarów wiejskich. Całkiem spory strumień będzie pochodził bowiem z polityki spójności. W ramach Umowy Partnerstwa na działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich zostanie przeznaczonych ok. 10 mld euro.

Rozwój obszarów wiejskich będzie również wspierany ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) skąd do m.in. sektora rolno-spożywczego prawdopodobnie trafi ok. 2,3 mld euro.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.