– Nasza firma dystrybuuje renomowane marki ciągników - jako jedni z niewielu jesteśmy dilerem dwubrandowym - Case IH oraz Steyr i konsekwentnie rozwijamy ofertę. Rozwijamy też działalność w nowych obszarach, jak np. rolnictwa precyzyjnego - jeśli chodzi o markę Case IH jesteśmy niekwestionowanym liderem sprzedaży tych rozwiązań w Polsce. Co warto podkreślić, jesteśmy też numerem jeden w sprzedaży kombajnów zbożowych, a jeśli chodzi o ładowarki teleskopowe, to w całej sieci jesteśmy nawet europejskim dilerem. Dlatego też sukcesywnie rozbudowujemy naszą infrastrukturę - w 2023 r. dotyczy to obiektów w Kucharach, we Wrześni, w punkcie sprzedażowym w Rudzie koło Rogoźna oraz nowej lokalizacji dla marki Steyr w Kościelnej Wsi
– wyjaśnia Tomasz Polak, dyrektor handlowy Agro-Rami.
Ekologiczna precyzja
Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono prezentacji rozwiązań na wyzwanie, jakim jest niewątpliwie ekologia. – Przez ostatnie 30 lat na świecie nie wymyślono żadnego nowego herbicydu, a przyrastają odporności roślin na chemię. Musimy zatem znaleźć sposób na to, żeby odchwaszczać je bez użycia środków ochrony roślin. Wprowadzamy zatem rozwiązania do elektro-fizycznego zwalczania chwastów – mówi Hubert Bronś, menedżer rolnictwa precyzyjnego w CNH Industrial.
Jest to tym bardziej uzasadnione, iż w przyszłości zwalczanie chwastów w uprawie roślin będzie utrudnione ze względu na ograniczenia w zatwierdzeniu sprawdzonych substancji chwastobójczych. Aby zagwarantować skuteczną kontrolę gatunków inwazyjnych, firmy Agxtend i Zasso opracowały wydajny i przyjazny dla środowiska elektryczny system zwalczania chwastów, np. w uprawach warzyw, i desykacji roślin przed zbiorem, skutecznie niszczący całe rośliny aż do korzeni bez użycia środków chemicznych. System składa się z kilku aplikatorów umieszczonych na belkach o szerokości od 1,2 do 3 m, które, stykając się z chwastami, wypalają je. Efekty zastosowania Xpower są widoczne już po kilku godzinach.
W 2019 r. po raz pierwszy przetestowano elektro-fizyczne zwalczanie chwastów (Electroherb) w zabiegach przedwschodowych w uprawie buraka cukrowego z siewem w mulcz. Rozwiązanie to porównano z metodą mechaniczną w próbie polowej z potrójnymi powtórzeniami. Poszczególne poletka podzielono po połowie na zabiegi przedsiewne z glifosatem i bez glifosatu w celu zwalczania starych chwastów. Obróbkę powierzchniową XPower wykonano mocą 72 kW na szerokości roboczej 3 m (prędkość jazdy - 3 i 5 km/h). Rezultaty prób polowych z 2019 r. wykazały, że elektrofizyczne zwalczanie chwastów prowadzi do znacznego zmniejszenia ich zagęszczenia.
Poza tym udowodniono, że również starsze chwasty mogą być skutecznie zwalczane bez stosowania glifosatu przed siewem, dzięki wykorzystaniu technologii Electroherb. Ze względu na niską konkurencyjność buraka cukrowego w stadium liścienia zabiegi z wykorzystaniem tej metody w przedwschodach mają pozytywny wpływ na rozwój młodych buraków cukrowych. W oparciu o wyniki roku doświadczalnego 2019, eksperyment z elektrofizycznymi zabiegami przedwschodowymi buraków cukrowych powtórzony został w roku testowym 2020. Ponadto w celu wprowadzenia Electroherb do powschodowego zwalczania chwastów w przypadku tego typu upraw, w 2020 r. po raz pierwszy między rzędami buraków cukrowych został zastosowany aplikator międzyrzędowy do zwalczania chwastów.