Technika

Technika siewu kukurydzy czyli jak najlepiej wykorzystać każde ziarno

Data publikacji:

Siew odgrywa kluczową rolę szczególnie w przypadku kukurydzy. Problemy z kiełkowaniem i rozwojem młodych roślin w okresie wegetacji są prawie niemożliwe do skompensowania. Jest to szczególnie ważne w obliczu coraz trudniejszych warunków pogodowych. Nowe technologie i metody uprawy stwarzają możliwości optymalizacji w tym zakresie.

    Technika siewu kukurydzy czyli jak najlepiej wykorzystać każde ziarno

 Zwiększona wydajność to najnowszy trend, gdy mowa o ciągłym rozwoju siewników punktowych. Obecnie najważniejszymi celami są: zachowanie wilgotności gleby, poprawa dostępności składników odżywczych i uproszczenie obsługi dzięki cyfrowym urządzeniom elektronicznym. Prof. Hans W. Griepentrog z Uniwersytetu w Hohenheim (Niemcy) uważa, że wymagania stawiane siewnikom ogólnie wzrosły: zmienna regulacja rozstawu rzędów, jednoczesna aplikacja nawozów, czujniki zliczające nasiona oraz możliwość integracji z ciągnikiem i systemem informacyjnym to tylko niektóre z rzeczy, które oferują dziś nowoczesne maszyny. Udoskonalone systemy czujników, napędy elektryczne i związana z nimi elektronika stale otwierają nowe możliwości optymalizacji jakości pracy.

Rozmieszczenie roślin ma decydujące znaczenie dla upraw z niewielkim zakresem kompensacji przestrzennej, takich jak kukurydza. Jednak w przypadku siewu precyzyjnego nie ma prawie żadnych możliwości poprawy rozkładu wzdłużnego, a jedynie rozstaw rzędów jest potencjalnym czynnikiem wpływającym na ten proces. Niektórzy producenci maszyn rolniczych oferują obecnie rozwiązania dla elastycznych ścieżek technologicznych i rozstawu rzędów.

Nowe systemy oferują możliwość precyzyjnego nawożenia kukurydzy, które jest skoordynowane z siewnikiem i umieszczeniem nasion w rzędzie. Badania wykazały, że przestrzenna koncentracja składników odżywczych zapewnia łatwiejszy dostęp do nich, a ilość nawozów potrzebnych dla całej uprawy może zostać zredukowana.

Według prof. Tilla Meinela z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Kolonii (Niemcy), wielu producentów oferuje już od dłuższego czasu aktywnie sterowane systemy, które bazują na pomiarze nacisku rolek regulujących głębokość siewu na agregatach wysiewających.

Obok napędów elektrycznych, w najbliższej przyszłości coraz większe znaczenie będą miały czujniki rejestrujące specyficzne właściwości gleby. Podczas siewu gleba jest zawsze otwarta. Daje to możliwość rejestrowania właściwości w jej wnętrzu, a nie tylko na jej powierzchni. Jednak duża dynamika jazdy okazuje się trudnością, jak twierdzi prof. Griepentrog. System, który automatycznie kontroluje głębokość siewu nasion w zależności od wilgotności gleby, został zaprezentowany na targach Agritechnica jeszcze w 2019 r. W tym rozwiązaniu czujnik mierzy różne parametry gleby, m.in. temperaturę i wilgotność, pojemność wymiany kationów czy zawartość materii organicznej...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.