Rozmieszczenie roślin ma decydujące znaczenie dla upraw z niewielkim zakresem kompensacji przestrzennej, takich jak kukurydza. Jednak w przypadku siewu precyzyjnego nie ma prawie żadnych możliwości poprawy rozkładu wzdłużnego, a jedynie rozstaw rzędów jest potencjalnym czynnikiem wpływającym na ten proces. Niektórzy producenci maszyn rolniczych oferują obecnie rozwiązania dla elastycznych ścieżek technologicznych i rozstawu rzędów.
Nowe systemy oferują możliwość precyzyjnego nawożenia kukurydzy, które jest skoordynowane z siewnikiem i umieszczeniem nasion w rzędzie. Badania wykazały, że przestrzenna koncentracja składników odżywczych zapewnia łatwiejszy dostęp do nich, a ilość nawozów potrzebnych dla całej uprawy może zostać zredukowana.
Według prof. Tilla Meinela z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Kolonii (Niemcy), wielu producentów oferuje już od dłuższego czasu aktywnie sterowane systemy, które bazują na pomiarze nacisku rolek regulujących głębokość siewu na agregatach wysiewających.
Obok napędów elektrycznych, w najbliższej przyszłości coraz większe znaczenie będą miały czujniki rejestrujące specyficzne właściwości gleby. Podczas siewu gleba jest zawsze otwarta. Daje to możliwość rejestrowania właściwości w jej wnętrzu, a nie tylko na jej powierzchni. Jednak duża dynamika jazdy okazuje się trudnością, jak twierdzi prof. Griepentrog. System, który automatycznie kontroluje głębokość siewu nasion w zależności od wilgotności gleby, został zaprezentowany na targach Agritechnica jeszcze w 2019 r. W tym rozwiązaniu czujnik mierzy różne parametry gleby, m.in. temperaturę i wilgotność, pojemność wymiany kationów czy zawartość materii organicznej...