Technika

Agrotekas/MAB Trade - Solidne litewskie mulczery Stark

Data publikacji:

Na polski rynek coraz śmielej wkraczają maszyny rolnicze z krajów bałtyckich. Wśród nich zwracają uwagę solidne litewskie mulczery Stark, oferowane w naszym kraju m.in. przez małopolską firmę MAB Trade.

Produkowane przez firmę Agrotekas z Kowna mulczery Stark to maszyny z rotorem wyposażonym w wahliwe noże Y lub ocynkowane młotki, obracającym się z prędkością 2230 obr./min i napędzanym od WOM (540 obr./min) za pośrednictwem pasków zębatych poprzez żeliwną przekładnię główną ze sprzęgłem typu wolne koło. Litewskie maszyny mają w standardzie płozy boczne oraz tylny walec ze skrobakiem, służące do regulacji wysokości roboczej, uzębiony przeciwnóż, regulowany napinacz pasków napędowych, a większe modele - możliwość hydraulicznego przesuwu bocznego i zmiany kąta pracy.

Na tył i przód

Najprostsze i najmniejsze mulczery Stark to lekkie modele KS o szerokości roboczej od 0,95 do1,35 m, z rotorem o średnicy 76 mm wyposażonym w 18 lub 24 wahliwe noże Y, napędzanym poprzez przekładnię z rewersem o maksymalnej obciążalności 35 KM. Ważące od 147 do 175 kg maszyny wymagają mocy od 7,5 kW/10 KM do 11 kW/15 KM. W trudniejszych warunkach poradzą sobie cięższe mulczery KM o szerokości od 1,25 do 1,75 m i masie od 300 do 360 kg, z przekładnią 35 lub 50 KM oraz masywniejszym rotorem o średnicy 108 mm wyposażonym w 20, 24 lub 28 młotków, wymagające minimum od 12 kW/16 KM do 27 kW/37 KM. Mulczery tej serii w wersji KMH mają dodatkowo hydrauliczny przesuw boczny. Kolejne modele z hydraulicznym przesuwem bocznym, w zakresie 450 mm, to dwa mulczery KDX o szerokości roboczej 2 i 2,2 m, wyposażone oprócz tego w dwustronny układ zawieszenia umożliwiający pracę z tyłu lub z przodu ciągnika. Rotor, napędzany przez przekładnię 60 KM z rewersem, ma średnicę 127 mm i jest uzbrojony w 28 lub 32 młotki o masie 0,9 kg. Ważące 477 i 515 kg mulczery KDX wymagają minimum 34 kW/46 KM i 41 kW/56 KM.

Na ramieniu

Serie KDS i KDL obejmują mulczery tylno-boczne, z przekładnią kątową umieszczoną z boku maszyny, przy przekładni pasowej (w KDL jest ona całkowicie poza rotorem, po zewnętrznej stronie przekładni pasowej), oraz z układem zawieszenia nie zintegrowanym bezpośrednio z korpusem maszyny, lecz zamocowanym na ruchomym ramieniu, co pozwala przesuwać maszynę hydraulicznie na boki i umożliwia koszenie niemal całą jej szerokością roboczą z prawej strony poza obrysem ciągnika (np. na poboczu), z bocznym zasięgiem od 2 do nawet 2,6 m (od środka ciągnika). Mulczery KDS i KDL można również hydraulicznie przestawiać w płaszczyźnie pionowej, w zakresie 60° w dół i 90° w górę, co pozwala wykaszać rowy i skarpy oraz przystrzygać żywopłoty.
Jedyny oferowany model KDX ma szerokość roboczą 1,45 m, rotor o średnicy 107 mm z 24 młotkami, masę 302 kg i zapotrzebowanie mocy od 26 kW/35 KM. Serię KDL tworzą natomiast 4 cięższe maszyny o szerokości roboczej od 1,4 do 2 m i masie od 560 do 650 kg, z rotorami o średnicy 127 mm wyposażonymi w 20 do 28 młotków, wymagające minimalnej mocy od 30 kW/41 KM do 45 kW/61 KM.

SS

fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.