Nowości Uprawa i siew

Nowy zaczepiany siewnik punktowy Amazone

Data publikacji:

Firma Amazone wprowadza do swojej oferty dwa nowe punktowe siewniki zaczepiane przeznaczone dla przedsiębiorstw usługowych i dużych gospodarstw rolnych. Modele Precea 9000-TCC i 12000-TCC o szerokości roboczej 9 i 12 m wyróżniają się wydajnym podciśnieniowym pojedynkowaniem ziaren, dużymi zbiornikami oraz innowacyjnym systemem transportu nasion Central Seed Supply.

    Nowy zaczepiany siewnik punktowy Amazone

Co więcej, siewniki zapewniają bardzo precyzyjne odkładanie nasion, który gwarantuje wysoki współczynnik wschodów przy prędkości roboczej do nawet 15 km/h. Jesienią 2023 do portfolio producenta trafią również siewniki dla kultur uprawianych w rzędach z mniejszymi rozstawami, takich jak buraki, rzepak lub soja przy odstępach 45 i 50 cm w 18 lub 24 rzędach.

Model Precea-TCC występuje w wersji z 12 lub 16 rzędami o rozstawach 70, 75 i 80 cm. Układ jezdny siewnika jest dostępny z osią teleskopową, co pozwala na zmianę rozstawu opon podczas pracy w polu w taki sposób, aby koła podążały pomiędzy rzędami wysiewu, unikając w ten sposób efektu zagęszczania gleby. Inną zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie wymaganej szerokości 3 m do wygodnego i bezpiecznego transportu drogowego.

Koncepcja zbiorników 

Wysoka wydajność wysiewu wymaga dużej pojemności zbiornika i szybkiego systemu napełniania. W przypadku nowych siewników Precea-TCC, centralny zbiornik na ziarno ma pojemność 2000 l, nowy jest system doprowadzania nasion Central Seed Supply. Ziarna są transportowane przez strumień powietrza ze zbiornika centralnego do agregatów rozdzielających, gdzie są umieszczone w małych zbiornikach magazynujących i obsługujących pojedyncze rzędy. W momencie zapełnienia moduł odbiorczy jest automatycznie blokowany strumieniem powietrza. Materiał siewny nie jest wówczas podawany, aż do ponownego obniżenia jego poziomu. Inteligentny acz prosty w działaniu system nie wymaga stosowania skomplikowanych układów elektronicznego sterowania.

Dwukomorowy zbiornik nawozowy ma łączną pojemność 6000 l, przy czym każda komora ma własny dozownik elektryczny sprzężony z głowicą rozdzielającą. Materiał nawozowy dozuje się poprzez redlice typu FerTeCtwin HD. Jednorazowo ustanawia się proporcje między głębokościami siewu nawozu oraz nasion. Jeżeli następuje zmiana głębokości siewu, redlica nawozowa dostosowuje automatycznie swoją głębokość. Rozwiązanie bardzo praktyczne.

 

Dokładne wysiewanie w każdym rzędzie

Precyzyjne sekcje rozdzielające PreTeC operują na zasadzie nadciśnienia, gdzie nasiona są dociskane do tarczy rozdzielającej za pomocą sprężonego powietrza. Inteligentny system SmartControl, współpracujący z czujnikami optycznymi do regulacji zgarniaczy nadmiaru nasion, skutecznie wyrównuje wysiew bez nakładek czy miejsc ominiętych. Tarcza rozdzielająca napędzana jest elektrycznie, dostosowuje się do prędkości i wymaganej ilości dystrybucji ziarna kierowanego do kanału wysiewu. W tym momencie siła docisku jest przerwana, a ziarno precyzyjnie wdmuchiwane jest w redlinę, by następnie być bezpiecznie dociskane przez rolkę. Czoło redlicy zapewnia precyzyjne odkładanie nasion. Dwie tarcze nośne i hydraulicznie regulowany nacisk redlic gwarantują jeszcze dokładniejsze kopiowanie głębokości. Dzięki automatycznej regulacji docisku redlic SmartForce, utrzymywana jest stała siła nacisku i zapewnia się równomierne odkładanie nasion, również w zmiennych warunkach glebowych.

Sterowanie pracą siewnika odbywa się poprzez terminal AmaTron 4 zgodny ze standardem Isobus, elektryczny napęd dozownika ElectricDrive umożliwia bardzo wygodną regulację normy wysiewu, wykorzystywane są ponadto systemy pozycjonowania GPS oraz mapy pola. Co ważne, przy dużych szerokościach roboczych funkcja Section Control pozwala nie marnować niepotrzebnie nasion w klinach pola.

Przy pracy na łukach elektryczny napęd dozowników poszczególnych sekcji CurveControl umożliwia utrzymanie równomiernych odstępów między nasionami na całej szerokości roboczej. W tym celu wykorzystywany jest czujnik żyroskopowy określający różnicę między prędkością ruchu wewnątrz i na zewnątrz łuku. Rozwiązanie to pozwala dopasować prędkości obrotowe tarcz rozdzielających, w efekcie czego odstępy między nasionami na łuku pozostają zawsze stałe, a rośliny rosną równomiernie. 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.