Nowości

Nowości Krone na Agritechnica 2023

Data publikacji:

Podczas czerwcowej, Międzynarodowej Konferencji Prasowej w Berlinie, firma Krone przedstawiła swój coroczny raport finansowy oraz zapowiedziała nowości, które zostaną przedstawione na zbliżających się wielkimi krokami targach Agritechnica 2023. Wśród prezentowanych maszyn znalazły się dwie wydajne kombinacje motylkowe, które wyposażone są w kondycjonery lecz w opcji mogą mieć przenośniki poprzeczne oraz największą na świecie zgrabiarkę cztero karuzelową Krone Swadro TC 1570 z unikalną koncepcją ramy V, zapewniającą wysoką wydajność powierzchniową, wyjątkowo cichą pracę i maksymalny komfort dla operatora.

    Nowości Krone na Agritechnica 2023, krone EasyCut B 880, EasyCut B 1050

Firma Krone wyznacza nowe granice wydajności koszenia dzięki nowym kombinacjom kosiarek z serii EasyCut B 880 CV/CR  i B 1050 CV. Wystarczy tutaj dodać, że topowy model EasyCut B 1050 CV osiąga maksymalną szerokość roboczą do 10,45 m, teleskopowe wysięgniki zapewniają optymalnie dopasowanie, a zastosowane spulchniacze w połączeniu z przenośnikami poprzecznymi tworzą idealne rozwiązanie do zgrabiania pokosu. Kosiarki EasyCut z pewnością sprawdzą się w obsłudze dużych ilości paszy, skracając przy tym proces suszenia.

Koszenie, spulchnianie i zgrabianie w jednym procesie roboczym

Zestawy koszące EasyCut są agregowane z ciągnikiem za pomocą trzypunktowego zaczepu. Standardowo wyposażone są w sprawdzoną listwę tnącą EasyCut oraz opatentowane zawieszenie DuoGrip z hydropneumatycznym odciążeniem, które można obsługiwać z poziomu kabiny ciągnika. Zapewnia to idealne dopasowanie do podłoża, nawet w najtrudniejszych warunkach.

Ramiona podpory EasyCut B 880 pozwalają na mechaniczne ustawienie w dwóch pozycjach o szerokości roboczej 8,52 lub 8,72 m. W przypadku modelu EasyCut B 1050, szerokość robocza może być regulowana bezstopniowo za pomocą hydraulicznie wysuwanego wysięgnika w zakresie od 9,30 do 10,45 m. Możliwość regulacji szerokości pozwala na optymalne dopasowanie kosiarki  do różnych warunków polowych.

W celu skrócenia czasu pozostawienia plonu na polu w krótkich okresach zbiorów, zastosowanie spulchniacza okazuje się bardzo korzystne. Kosiarki EasyCut są więc wyposażone w sprawdzony spulchniacz palcowy firmy Krone o średnicy 64 cm. Posiada on hartowane stalowe zęby w kształcie litery V, które intensywnie kondycjonują skoszony materiał, ułatwiając selektywną kontrolę procesu suszenia. Kondycjonowanie można dostosować do konkretnych upraw, regulując prędkość obrotową  600 lub 900 obr/min oraz odległość między blachami deflektora a optymalnie rozmieszczonymi zębami. W modelu EasyCut B 880 CR istnieje również opcja zastosowania spulchniacza walcowego, polecana do pasz liściastych, takich jak lucerna lub koniczyna. Dwie profilowane wałki poliuretanowe na kondycjonerze walcowym zazębiają się i miażdżą łodygi roślin, nie uszkadzając wrażliwych liści.

Dzięki hydraulicznym przenośnikom taśmowym, kondycjonowana pasza może być odkładana bezpośrednio podczas koszenia, a taśmy przenośnika poprzecznego łączą skoszony materiał w jednolity pokos. Szerokość pokosu jest łatwo dostosowywana do maszyny żniwnej za pomocą prędkości pasa regulowanej z poziomu kabiny ciągnika. Dodatkowe rolki przyspieszające pokos umożliwiają jeszcze dokładniejsze odkładanie, mają przy tym różne tryby odkładania, takie jak oczyszczanie krawędzi pola lub szerokie rozrzucanie po jednej stronie. W modelu EasyCut B 1050 CV, łączenie pokosów może być alternatywnie realizowane za pomocą przenośników ślimakowych, zapewniających łagodny przepływ materiału bez strat, nawet przy dużej ilości paszy.

Dostępne są różne opcje obsługi zestawu koszącego, w tym funkcje hydrauliczne, takie jak jedno- lub dwustronne podnoszenie czy też wsuwanie i wysuwanie poprzecznych taśm przenośnikowych. Można je wybierać za pomocą nowego Krone PreSelect lub w przypadku dostępności terminala ISOBUS, jako PreSelect Digital, dzięki połączeniu kablowemu z kosiarką. PreSelect Digital umożliwia wstępny wybór funkcji i aktywację urządzenia sterującego za pomocą dźwigni sterującej ciągnika obsługującego ISOBUS, co pozwala na obsługę wszystkich, niezbędnych funkcji. W modelu EasyCut B 880 opcjonalnie dostępna jest jednostka sterująca Comfort przez ISOBUS, natomiast dla EasyCut B 1050 jest to wyposażenie standardowe. Funkcje hydrauliczne mogą być obsługiwane bezpośrednio z terminala własnego ciągnika lub z użyciem terminali DS 500, CCI 800 lub CCI 1200 z ekranem dotykowym.

Największa na świecie zgrabiarka cztero karuzelowa

Nowa zgrabiarka cztero karuzelowa Krone Swadro TC 1570 oferuje nie tylko elastyczną szerokość roboczą do 15,7 m, ale także niezwykle stabilną i płynną pracę, a dzięki nowemu, przejrzystemu i intuicyjnemu interfejsowi użytkownika, całą maszyną można sterować z kabiny ciągnika za pośrednictwem terminala kompatybilnego z ISOBUS lub w połączeniu z joystickiem.

Zgrabiarka została wyposażona w piętnaście ramion z palcami, rozmieszczonych na czterech wirnikach. Dzięki takiemu układowi możliwe jest efektywne i bezstratne zgrabianie nawet przy wysokich prędkościach jazdy. Zęby podnoszące marki Krone skutecznie unoszą plon z darni, nawet w przypadku intensywnego działania przy wyższych prędkościach roboczych, jednocześnie ograniczając ilość zanieczyszczeń dostających się do paszy. Przeniesienie napędu w koncepcji mechanicznego układu Krone Easy-Line zapewnia tutaj wydajne przekazywanie mocy, umożliwiając jednocześnie szybsze obracanie się dwóch przednich wirników o ok. 25% w porównaniu do wirników tylnych. To z kolei gwarantuje płynny przepływ paszy i utrzymanie pokosów w formie niesplątanej. Za pomocą hydraulicznie regulowanych wysięgników tylnych wirników można kształtować pokosy o szerokości od 1,40 do 2,90 m.

Regulacja wysokości wirników została uproszczona dzięki elektrycznemu systemowi, umożliwiając dostosowanie wysokości zgrabiania do zmieniających się warunków polowych za pomocą obsługowego terminala. Każdy z rotorów może być regulowany indywidualnie lecz istnieje także możliwość jednoczesnej regulacji wszystkich rotorów. Dodatkowo, na terminalu można zaprogramować dwie dowolnie wybrane wysokości i aktywować je jednym naciśnięciem przycisku. W celu zapewnienia płynności pracy zgrabiarki na nierównym terenie, zastosowano zintegrowane tłumienie drgań. Automatyczny mechanizm opuszczania Soft-Down umożliwia kontrolowane opuszczenie ramion wysięgników, co pozwala im delikatnie dotknąć podłoża. Co istotne, sterowanie podnoszeniem i opuszczaniem wirników może być realizowane automatycznie poprzez aktywację funkcji Section Control z wykorzystaniem systemu pozycjonowania GPS, co umożliwia bardziej precyzyjne dostosowanie szerokości roboczej.

Innowacyjny układ wahadłowy dwupunktowego zawieszenia klasy II/III niezawodnie niweluje wszelkie nierówności terenu, gwarantując zgrabiarce imponującą zwrotność dzięki znaczącemu kątowi skrętu. Hydraulicznie opuszczana rama główna sprawia, że maszynę można łatwo dostosować do wymaganej wysokości transportowej. Standardowe podwozie transportowe zostało wyposażone w opony o wymiarach 710/40 R 22,5. Dla większej powierzchni styku, dostępne są opcjonalne opony 800/35 R 22,5. W połączeniu z szerokimi oponami 16x9,50-8 na czterokołowych karuzelach oraz kołami podporowymi 15/55-17 na dwóch podporach, uzyskuje się doskonałą równowagę między stabilną jazdą a efektywną pracą, co równocześnie zabezpiecza darń przed niszczeniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.