Aktualności

Massey Ferguson Field Camp pod Wałczem

Data publikacji:

Zespół produktowy firmy Massey Ferguson zorganizował pokaz polowy maszyn pod nazwą Field Camp 2022. Impreza miała na celu ukazać praktyczne zastosowanie nowoczesnych funkcji maszyn MF podczas pracy w rzeczywistych warunkach polowych. W ramach szkoleń był również dzień przeznaczony dla dziennikarzy. Redakcja ATR wzięła oczywiście udział w tym ciekawym wydarzeniu.

    Massey Ferguson Field Camp pod Wałczem

Pokazy polowe odbyły się w miejscowości Chwiram koło Wałcza w dniu 9 sierpnia. Dzień pokazowy został podzielony na dwie grupy robocze dla zapewnienia jak najbardziej komfortowych warunków do testowania maszyn. Do dyspozycji uczestników oddano zestawy: MF 8S.265 i MF 8S.245 Dyna-VT z agregatami należącymi do gospodarstwa, w którym odbywały się pokazy, MF TH 7038 z chwytakiem do ładowania balotów,  MF 7S.155 D6 z przyczepą do wożenia balotów, a także MF 7S.155 Stage V wraz z prasą rolującą MF RB 4160 V - temu zestawowi przyjrzeliśmy się szczególnie blisko.

Prasa rolująca MF RB 4160 V

Prasa rolująca MF RB 4160 V to model zmiennokomorowy o szerokości produkowanych beli od 70 do maksymalnie 160 cm. Wyposażona jest w pięciorzędowy podbieracz o szerokości roboczej 2,25 m. Jego bezkrzywkowa konstrukcja pozwala uzyskać wyższą prędkość pracy, a mniejsza liczba ruchomych części sprawia, że jest cichy, prosty i niezawodny. Każdy z rzędów palców jest rozstawiony w niewielkiej odległości 64 mm, co ma za zadanie zwęszyć wydajność oraz zapewnić płynny i równomierny przepływ materiału przy dużej prędkości. Układ roboczy zawiera ponadto wytrzymały rotor oraz zestaw 13 noży tnących, które sterowane są z poziomu kabiny. W wersjach z 17 lub 25 nożami dostępny jest dla nich system selekcji również z kabiny. Odległość między podbieraczem, a rotorem jest zredukowana do minimum.

Prasa rolująca MF RB 4160 V posiada unikatowy system zabezpieczający Hydroflexcontrol, który pracuje w dwóch fazach. Pierwsza z nich zapewnia automatyczną, mechaniczną pracę podłogi zapobiegającą zastojom materiału, druga umożliwia hydraulicznie sterowane opuszczaniem podłogi i jest bardzo skuteczna podczas usuwania nawet większych blokad. Jednak już pierwsza faza automatycznie zapobiega do 80% potencjalnych zatorów, czyniąc pracę maszyny płynną i bardziej efektywną i to nawet z ciągnikami o mniejszej mocy.

Tutaj trzeba zaznaczyć, że zalecana moc ciągnika wynosi 120 KM. Napęd podzielony jest na dwie strony, na 3 walce belki i napęd pasów. Ściany boczne komory prasowania są wzmocnione, cztery dwuwarstwowe pasy wykonane są z materiału syntetycznego,  zapewniają pewny chwyt beli i wytrzymują duże obciążenia przy formowaniu ciężkich bel z sianokiszonki. Przy maksymalnym ciśnieniu 180 barów, wykorzystują zaledwie 20% ich wytrzymałości na zerwanie. W przypadku mechanicznego uszkodzenia można wyciąć uszkodzony fragment do 30% szerokości i dalej sprawnie pracować. Gęstość formowanych beli ustawia się w skali od 1 do 10 z kabiny operatora, średnicę beli co 1 cm.

Nie ma jeszcze co prawda automatycznego systemu smarowania, ale będzie to wprowadzone w kolejnym sezonie. Jest natomiast nowy system podawania z taśmą przenośnikową, która prowadzi siatkę do komory, zastępując konwencjonalny system z ruchomą rolką. Można stosować oczywiście wszystkie rodzaje siatki. System łatwego ładowania ELS umożliwia przewożenie w prasie dodatkowej rolki. Tylna klapa  przesuwa się w dół w miarę formowania materiału, umożliwiając ruch beli do tyłu w celu szybszego wyładunku. Kontrolę nad pracą prasy zapewnia sterownik E-Link Pro ze zintegrowaną technologią Isobus. Na jego dużym ekranie wyświetlane są parametry robocze takie jak np. wypełnienie komory prasowania, liczba bel lub godzin pracy. Sterownik pozwala na wybór grup noży, regulację stopnia zgniotu beli i ich rozmiaru, regulację ilości warstw siatki itd.  Można również używać monitora ciągnika, a przy jego braku ustawiać parametry robocze manualnie.

Nowy ciągnik MF 7S.155

Seria ciągników MF 7S wyznacza nowy standard wydajności, niezawodności i łatwości obsługi z jednoczesnym obniżeniem kosztów eksploatacji. Napęd prezentowanego ciągnika stanowi 6-cylindrowy silnik AGCO Power o mocy 155 KM, spełniający normę emisji spalin Stage V. System zarządzania mocą silnika, daje dodatkową moc do 20 KM w razie potrzeby. Przenoszenie napędu umożliwia sprawdzona przekładnia Dyna-6 semi-powershift. Składa się z 6 przełożeń Dynashift, stopniowanych optymalnie w 4 zakresach i zmienianych bez potrzeby korzystania z pedału sprzęgła. Ciągnik MF 7S oferowany jest z szerokim wyborem 42” opon, które zapewniają dobrą przyczepność oraz zminimalizowane ugniatanie gleby.

Amortyzowana, sześciosłupkowa kabina operatora zapewnia bardzo dobry wgląd na obszar roboczy, dostęp jest wygodny, a wnętrze zaprojektowane w ergonomiczny sposób. W stosunku do poprzedniej serii zmieniono projekt kierownicy i dźwigni sterującej, gdzie rewersem możemy zmieniać biegi, kierunek jazdy itd. Nowy jest też podświetlony podłokietnik i dżojstik MultiPad z mikrodżojstikiem do obsługi hydrauliki. W wersji ciągnika z aktywnym, przednim TUZ-em, dostępny jest też drugi dżojstik.

Wyświetlacz Datatronic 5 przedstawia operatorowi newralgiczne dane operacyjne, obsługuje ciągnik w pełnym zakresie jak również funkcje optymalizacji przekładni, silnika i hydrauliki. Standardem jest programowanie sekwencji na uwrociach. Nawigacja fabryczna dostępna jest w dwóch wariantach, z odbiornikiem marki NovAtel lub Trimble. Sygnał RTK daje tutaj największą dokładność w działaniu bez ponownej konfiguracji sprzętu, nawet przez wiele lat. Koszt abonamentu wynosi od 1200 do 1800 zł na rok, są tez dostępne inne opcje czasowe. Ciągnik MF 7S.155 dostępny jest w wersji Essential, Essential Panoramic, Efficient oraz Exclusive z różnymi opcjami kabiny i szerokim zakresem wyposażenia.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.