Agregaty do uprawy uproszczonej pozwalają w pojedynczym przejeździe wykonać kilka zabiegów agrotechnicznych. Skutkuje to oszczędnością czasu i pieniędzy. Ważny jest do tego aspekt pro środowiskowy, gdzie występuje niższa emisja dwutlenku węgla, chroniona jest struktura gleby, która dodatkowo jest w stanie utrzymać więcej wilgoci. Sumując to wszystko widzimy, że jest to kierunek przyszłości dla rolnictwa i wpisuje się w propagowane obecnie założenia Zielonego Ładu i Wspólnej Polityki Rolnej UE.
Gospodarstwa wielkopowierzchniowe jakie występują np. w Ukrainie, Rumunii, Kazachstanie czy krajach Ameryki Południowej, często mają krótki okres siewu roślin zbożowych. Projekt iPass, który trwa już 4 lata jest skierowany do tego typu odbiorców. Rynki mają jednak różne wymagania technologiczne dlatego konstruktorzy Mzuri muszą dopasować maszyny do konkretnych warunków terenowych w danym obszarze geograficznym.
Agregat Mzuri został specjalnie zaprojektowany, aby oferować wysoką wydajność i wysiew bez zakłóceń bezpośrednio na ściernisku lub uprawach okrywowych. Mzuri iPass jest dostępny w szerokościach 4; 4,8; 6 i 8 m z dwoma opcjami rozstawu rzędów na model. Trwają też prace nad wersją 10 m. Warto zauważyć, że agregaty nie wykazują dużego zapotrzebowania na moc ciągnika, dla modelu 4 m jest to 160 KM, 6 m wymaga 250 KM, a 8 m - do 300 KM, przy oferowanej prędkości roboczej w zakresie od 6 do 18 km/h.
Agregat daje też duże możliwości wyboru technologii siewu zbóż czy rzepaku. Rolnicy doceniają takie rozwiązania i zadowoli to zarówno zwolenników technologii pro–till jak i strip-till. Koncepcja uprawy pasowej jest przy tym cały czas zachowywana pomimo różnej głębokości roboczej. iPass daje możliwość uprawy w różnych warunkach i przy zachowaniu optymalnej struktury gleby, płytka uprawa daje bardzo dobre efekty plonowania. Płytka uprawa może być też odpowiedzią na coraz dłuższe okresy suszy jakie spotykają kraje Europy.
Innowacyjna budowa agregatu
iPass wyposażony jest w 18-tonową oś z oponami flotacyjnymi, jest przez to w stanie przenosić nawet dużą masę wypełnionego zbiornika, co zwiększa jego wydajność pracy i skraca przestoje. Całkowita pojemność zbiornika podciśnieniowego wynosi 5 tys. l i jest on dzielony w stosunku 60/40. Nasiona i nawóz są dostarczane ze zbiornika za pośrednictwem czterech elektrycznych dozowników o zmiennej prędkości, zaprojektowanych z myślą o wysokiej wydajności. Dwie jednostki kontrolują nawóz, a dwie kontrolują nasiona, dając operatorom możliwość wyłączenia połowy szerokości roboczej. System dozowania agregatu obsługuje wszystkie nawozy i różne rodzaje nasion typowe dla większości prac uprawnych, od małych nasion traw po duże nasiona kukurydzy i fasoli.
Unikalny zespół redlicy składa się z czterech części. W strefie A sprężynowe, przednie talerze przecinają resztki pożniwne na powierzchni, umożliwiając swobodny przepływ pozostałości przez maszynę. Następnie w strefie B zachodzi podawanie nawozu. Tutaj ząb z funkcją automatycznego resetowania usuwa resztki pożniwne z gleby, a taśma umieszcza nawóz poniżej strefy siewu, aby zmniejszyć jego zapotrzebowanie i zapewnić wczesną dostępność składników odżywczych.
Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporą ilość nawozu startowego, co przy dzisiejszych cenach rynkowych nabiera szczególnego znaczenia. Strefa C odpowiada za siew. Hydraulicznie sterowane ramiona redlic z systemem przegubów kulowych, zapewniają dokładne kopiowanie terenu i równomierne wschody. Nogi redlic są zawieszone na równoległym układzie zawieszenia, przez co kąt redlic nie ma wpływu na głębokość roboczą i zapewnia kontrolę niezależną od przedniej strefy nawozu. W strefie D dochodzi do zagęszczenia gleby dla uzyskania optymalnego kontaktu nasion z glebą, niezbędnego do szybkiego i równomiernego kiełkowania. Koła dociskowe wyposażone są w skrobaki, które utrzymują je w czystości nawet w mokrych warunkach glebowych.
Obecnie testowane są 2 prototypy iPass - w Polsce i w Wielkiej Brytanii.
Polecamy produkty z naszego sklepu: