[ATR] Technika

Orsi Group Polska - Niedźwiedzie w sadzie

Data publikacji:

Choć w polskim sadownictwie dominują platformy zaczepiane, często bardzo proste, rynek oferuje również spory wybór zaawansowanych modeli samojezdnych. Do czołówki w tym segmencie należą platformy włoskiej firmy Orsi, produkującej także inne maszyny sadownicze i komunalne, przykładającej dużą wagę do innowacyjnych rozwiązań oraz jakości wykonania.

Maszyny Orsi (po włosku „niedźwiedzie”) są produkowane z najlepszych podzespołów i materiałów, ze znacznym udziałem stali Hardox, a nad ich tworzeniem i powstawaniem czuwa sam właściciel firmy. – Stefano Orsi to pasjonat techniki, towarzyszący narodzinom maszyn na każdym etapie, od projektu do uruchomienia produkcji, osobiście weryfikującym pomysły i rozwiązania konstrukcyjne – mówi Piotr Morawski z firmy Orsi Group Polska.

Platformy na poziomie

Orsi produkuje tylko platformy samojezdne, zarówno na równiny (Leveling, Grandine), jak i na tereny górskie (Cross). Te drugie są wyposażone w system poziomowania podwozia, z niezależnym zwieszeniem każdego koła, który automatycznie niweluje nachylenie do 46% (25°) wzdłuż i do 26% (15°) w poprzek, także jednocześnie, co pozwala pokonywać również przeszkody terenowe. Poziomowanie w pewnym zakresie (do 6,5 lub 7,5° wzdłuż i do 5° w poprzek) oferują też niektóre modele Leveling (opcja), ale tylko samej platformy, a także Grandine, w których z kolei można zmieniać wysokość przedniej i tylnej osi (prześwit).
Platformy Orsi mają nośność do 800 kg i długość 2,5; 3 lub 4 m (nośność 1000 kg) oraz szerokość 1,35; 1,65 lub 1,85 m, powiększaną do nawet 3,3 m dzięki wysuwanym hydraulicznie podestom o nośności 200 lub 300 kg (model 4 m). Ostatnio ofertę uzupełniły platformy dzielone, z podestem zbudowanym z dwóch części podnoszonych niezależnie. Maszyny mają silniki o mocy od 29,5 do 45 KM (Lombardini, Kubota) i napęd hydrostatyczny, w większości na 4 koła, które są również skręcane. Dostępne wyposażenie obejmuje m.in. różne systemy podawania/odbioru skrzyniopalet (windy na równoległoboku lub kolumnowe), montowane z przodu lub/i z tyłu, najazdy rolkowe do palet, kompresor (5 szybkozłączy), oświetlenie robocze, niestandardowe ogumienie.
Sterowanie z platformy umożliwia rozbudowany panel (także przenośny), a nad jazdą czuwa autopilot (opcja) z czujnikiem ultradźwiękowym, czujnikiem teleskopowym mechanicznym lub hydraulicznym, samoczynnie utrzymujący maszynę w rzędach.

Zbiór z prądem

Miarą innowacyjności maszyn Orsi są wprowadzone stosunkowo niedawno platformy Eco (Cross i Grandine), z innowacyjnym całkowicie elektrycznym napędem i zasilaniem z akumulatorów, które po pełnym naładowaniu, zajmującym do 30 h, zapewniają 9-10 godzin pracy. Tak długi czas pracy bez potrzebny ładowania to zasługa nowoczesnych ogniw oraz bezszczotkowych silników jazdy (w każdym kole) i hydrauliki, zużywających do nawet 35% mniej energii od tradycyjnych.
Funkcjonalnie maszyny w wersji Eco odpowiadają modelom spalinowym, nie licząc braku wśród opcji kompresora. Jednak w Polsce te tanie w eksploatacji modele nie zdobyły jeszcze zaufania sadowników, a głównym powodem jest elektronika i praktycznie brak możliwości serwisowania we własnym zakresie.     

SS
fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.