Nowości Ochrona i nawożenie

Zwrotny wóz asenizacyjny Joskin Cobra 

Data publikacji:

Jednoosiowy wóz asenizacyjny Joskin Cobra 2 15100 SXT+ jest bardzo zwrotny i doskonale dostosowany do pracy w polu. Ta ultrakompaktowa cysterna o pojemności 15,1 tys. l ma również niezwykle wąskie podwozie połączone z dużymi kołami przystosowanymi do montażu szerokich opon niskociśnieniowych z głębokim wbudowaniem, przez co szerokość pojazdu nie przekracza 3 m. Wóz może pracować z różnorodnym osprzętem rozlewającym, a sporym wyzwaniem przy jego projektowaniu było zintegrowanie wszystkich elementów technicznych na niewielkiej przestrzeni, tak aby spełnić warunki europejskiej certyfikacji.

    Zwrotny wóz asenizacyjny Joskin Cobra 

Druga generacja beczkowozu Cobra ma konstrukcję skorupową z ramą typu Heavy Duty o szerokości 90 cm z przodu i zwężeniem do 60 cm na odcinku mocowania kół. W ten sposób możliwe jest zastosowanie kół o szerokości do 1,06 m, które przy dużym obciążeniu pojedynczej osi równomiernie rozkładają nacisk na podłoże i chronią strukturę gleby. Zwarta budowa i zintegrowana rama wozu obniżają ponadto położenie środka ciężkości i stabilizują pracę przy użyciu narzędzi rozlewających nawet w trudnym terenie.

Cobra 2 ma także bardzo kompaktowy dyszel krótkiej i wąskiej belki, który zapewnia maksymalny kąt skrętu. Jego zawieszenie składa się z dwóch siłowników hydraulicznych dwustronnego działania, przez co zapewnia wysoką elastyczność i komfort jazdy. W zależności od warunków gruntowych istnieje też możliwość większego lub mniejszego przechyłu cysterny dla uzyskania optymalnego obciążenia ciągnika. Podobnie jak we wszystkich wozach asenizacyjnych Joskin, zbiornik na gnojowicę jest w pełni ocynkowany, co zapewnia mu maksymalną ochronę przed korozją. Dodatkowo została nałożona na niego przemysłowa powłoka malarska w firmowej zieleni Joskin.

Wydajna instalacja hydrauliczna 

Instalacja hydrauliczna  modelu 15100 SXT+ zawiera pompę Rexroth A4VG 32 o pojemności 71 cm³  o natężeniu przepływu 243 l/min. Wydatek jest proporcjonalny do prędkości jazdy wozu, elektrohydrauliczne sterowanie odbywa się poprzez regulację prędkości obrotowej pompy. Z boku cysterny znajduje się niezależny aluminiowy zbiornik oleju o pojemności 120 l. Jest zabezpieczony stalowymi paskami i zamocowany na gumie. Tam też znajduje się chłodnica oleju. Jeśli maszyna jest używana z różnymi ciągnikami, system zapobiega mieszaniu olejów.

Gnojowica przed dotarciem do pompy przechodzi przez filtr, aby przeciąć włókna i tym samym zapobiec uszkodzeniu układu pompującego. Zawór hydrauliczny znajduje się pod filtrem i uwalnia płyn podczas czyszczenia. Opcjonalnie dostępny jest automatyczny system czyszczenia z obrotową płytą dolną. Druga opcja napełniania to wysięgnik z przednim punktem obrotu. Zaletą przedniego obrotu jest stały widok na narzędzie ładujące, niezależnie od jego pozycji.

Pierścień o średnicy 650 mm i napędzane hydraulicznie koło zębate pozwalają układowi na pełny obrót o 270° (po 135° z każdej strony). Smarujące koło zębate ułatwia konserwację wieńca obrotowego. Po zakończeniu operacji pompowania, wysięgniki ustawiane są w pozycji transportowej. Cobra 2 jest zoptymalizowana głównie do pracy w terenie, a nie do transportu drogowego dlatego wymaga współpracy z cysterną transportową. Wysięgnik grzbietowy jest więc bardzo przydatny. Wąż z zaworem hydraulicznym wypuszcza ciecz blisko ziemi. Ponieważ jest na tym samym obwodzie, co zawór tylny zasilania osprzętu, zawór hydrauliczny otwiera się w tym samym czasie.

Wyposażenie dodatkowe

Cysterna została zaopatrzona w dodatkowe wyposażenie ułatwiające jej użytkowanie. Z przodu beczki znajduje się np. 6 manometrów do kontroli ciśnienia we wszystkich układach hydraulicznych, do tego przeźroczysty wskaźnik pokazujący poziom napełnienia oraz dwa wskaźniki pływakowe służące do regulacji proporcjonalnego układu hamulcowego i wyłącznika pompy.

Aby zachować zgodność z obowiązującymi przepisami i dla zachowania większego bezpieczeństwa, wóz asenizacyjny Cobra 2 posiada system oświetlenia lampami LED. Łatwy dostęp do wnętrza zbiornika umożliwia właz umieszczony z boku, a nie na jego wierzchu. Podnośnik narzędzi do rozlewania jest zamontowany bardzo blisko tylnej części zbiornika, przełącznik umieszczony w pobliżu podnośnika umożliwia ręczne podnoszenie lub opuszczanie. Wszystkimi funkcjami maszyny można oczywiście zarządzać z terminala ciągnika za pomocą systemu sterowania zgodnego z Isobus.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.