Technika

Bergmann SpeedControl - regulacja ilości rozrzucanego obornika poprzez ISOBUS-TIM

Data publikacji:

Nawożenie jest jednym z podstawowych zabiegów agrotechnicznych, który bezpośrednio wpływa na jakość uzyskiwanego plonu. Względy ekologiczne i ekonomiczne skłaniają rolników do szerszego stosowania nawozów naturalnych, ważna staje się przy tym precyzja aplikacji. W przypadku rozrzutnika obornika lub rozrzutnika uniwersalnego na równomierną aplikację materiału ma wpływ prędkość posuwu podłogi. SpeedControl firmy Bergmann to pierwszy system regulacji rozrzucanej ilości nawozów naturalnych, wykorzystujący w swoim działaniu bieżącą kontrolę prędkości jazdy przez TIM, czyli Tractor Implement Management.

    Bergmann SpeedControl - regulacja ilości rozrzucanego obornika poprzez ISOBUS-TIM

Aby utrzymać równomierne rozrzucanie materiału nawozowego w kierunku poprzecznym, należy zachować optymalny zakres prędkości posuwu podłogi. Sterowanie tym procesem poprzez Isobus już dziś stanowi podstawę dla inteligentnego rolnictwa Smart Farming, jednak nowoczesne technologie cyfrowe stanowią niekiedy duże wyzwanie dla użytkowników, tak aby mogli oni wykorzystać w pełni potencjał maszyny i zwiększyć wydajność pracy. Firma Bergmann za cel postawiła sobie opracować terminal obsługowy, który pozwoli na optymalne wykorzystanie ciągnika i rozrzutnika z zachowaniem dobrej jakości rozrzutu i z jednoczesnym odciążeniem operatora.

SpeedControl - regulacja rozrzucanej ilości za pomocą regulacji prędkości jazdy przez TIM

Dzięki SpeedControl możliwa staje się regulacja rozrzucanej ilości materiału nawozowego przez rozrzutniki obornika i rozrzutniki uniwersalne poprzez kontrolę prędkości posuwu podłogi. Odbywa się to oczywiście zależnie od rodzaju materiału i jego ilości, niemniej zawsze na stałym poziomie i w optymalnym zakresie. Jak to się odbywa?

Sytuacja często wymaga, aby dostosować ilość rozrzucanego nawozu do danego miejsca np. w oparciu o dane z map aplikacji. Przy stałej prędkości posuwu podłogi zamierzony efekt można uzyskać przy zmianie prędkości jazdy ciągnika. Wykonywanie tej czynności przez operatora byłoby trudne i uciążliwe, dlatego system SpeedControl robi to automatycznie za pośrednictwem modułu Isobus-TIM. Co ważne, w czasie rzeczywistym porównywana jest ilość wydatkowanego materiału z założonym celem, tak aby przy ewentualnych odchyleniach dokonać korekty i dopasować prędkość ciągnika do warunków na polu.

 

SpeedControl znajduje się obecnie w fazie testowej i od 2025 roku będzie dostępny jako opcja dla wybranych rozrzutników. Już dzisiaj można jednak docenić jego zalety, którymi są: poprawiona jakość rozrzutu, minimalizacja odchylenia rzeczywistej ilości rozrzucanej od zadanej wartości, lepsze wykorzystanie składników odżywczych w rozrzucanym materiale, ponieważ powierzchnie są tak zasilane w składniki odżywcze, jak jest to potrzebne. Precyzyjne rozrzucanie nawozu zapewnia przy tym większą ochronę środowiska.

Jeżeli chodzi o odciążenie kierowcy to automatyczne dopasowanie prędkości jazdy ciągnika, odpowiednio do materiału rozrzucanego oraz zadanej ilości rozrzucanej (t/ha) w powiązaniu z mapami aplikacji (VRC) i układem kierowania GPS zapewnia mniejsze zmęczenie pracą, większą precyzję działania i optymalne wykorzystanie czasu pracy. Nowy system kontroli prędkości SpeedControl zostanie zaprezentowany na targach Agritechnica 2023 w Hanowerze. 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.