Opony VF mają wiele zalet, z których najważniejsza jest ochrona gleby, a tym samym możliwość uzyskania wyższych plonów. Opony VF wykorzystują ciśnienie niższe o 40% (ok/ 0,8 bara). Dzięki temu mają dużo większą powierzchnię styku i bardziej poziomy rozkład obciążenia, w wyniku czego lekko zgniatana jest tylko wierzchnia warstwa gleby.
Ciśnienie w oponach VF można zwiększyć, uzyskując w ten sposób nośność większą nawet o 40%. Przykładowo opona do ciągników Alliance 372VF w popularnym w Polsce rozmiarze 710/70R42 z ciśnieniem 0,8 bara ma nośność 5,8 t na koło przy prędkości 30 km/h. Nośność można zwiększyć do 9 t na koło, zwiększając ciśnienie powietrza do 1,6 bara.
Szereg zalet
Opony VF mają też wiele innych zalet. Są to przede wszystkim: większa przyczepność w porównaniu ze standardowymi oponami, nawet na bardzo mokrej powierzchni, oszczędność i mniejsze zużycie paliwa, długi okres eksploatacji i trwałość opon dzięki stalowemu opasaniu i nowoczesnym mieszankom kauczukowym, indeks prędkości D (65 km/h), który zwiększa komfort obsługującego, ogranicza hałas i wibracje oraz zapewnia większą mobilność na drodze, jak również wyższa efektywność pracy za sprawą większej nośności i ulepszonych właściwości samooczyszczenia. Opony Alliance VF objęte są aż 10-letnią gwarancją (najdłuższej na rynku).
Poza tym Alliance oferuje najszerszy w branży asortyment opon VF pod względem rozmiaru i zastosowań: do ciągników, kombajnów, kombajnów zrębowych, ciągników do upraw międzyrzędowych, opryskiwaczy i maszyn rolniczych. Co istotne, konieczne jest wyposażenie maszyn rolniczych, takich jak wozy przeładowcze i asenizacyjne oraz przyczepy, w opony VF. Oto bowiem przyczepa na standardowych oponach niszczy korzystny wpływ opon VF do ciągników.
Dlatego najlepszym połączeniem zapewniającym ochronę gleby jest ciągnik z oponami VF, takimi jak Alliance 372VF, i przyczepa z oponami Alliance 389VF - pierwszymi na świecie oponami flotacyjnymi VF maszyn rolniczych. Opony VF są zwykle droższe, ale według producenta ta inwestycja zwraca się bardzo szybko i długofalowo wpływa na wyższe plony.
GA