Praktyka, a nie teoria
Zbigniew Gołda, rolnik z Zębowa w województwie pomorskim (gospodarstwo o powierzchni ok. 450 ha), eksploatuje pług dłutowy PD30H od dwóch sezonów, przepracowując do tej pory nieco ponad 800 ha. Jak podkreśla:
– Maszyna została zakupiona jako alternatywa dla klasycznego kultywatora. Sprawdza się doskonale przy głębokiej uprawie, zwłaszcza na głębokościach 35–45 cm, gdzie konieczne jest zerwanie podeszwy płużnej.
W gospodarstwie p. Zbigniewa 3-metrowa maszyna współpracuje z ciągnikiem John Deere 7930, choć zdaniem rolnika poradziłaby sobie również z traktorem o mniejszej mocy, w zależności od warunków i głębokości roboczej. – Wszystko zależy od warunków – przy odpowiednim rozstawie zębów, około 38 cm, efekt mieszania gleby jest bardzo dobry – dodaje użytkownik.
Opcje dopasowane do potrzeb
Pan Zbigniew zdecydował się na zakup maszyny w wersji z dodatkowymi wałami bocznymi, które po rozłożeniu skutecznie wyrównują powierzchnię gleby. Jak sam mówi: – Bardzo dobre wyrównanie ziemi – to była jedna z kluczowych zalet przy wyborze tej konfiguracji. Dodatkowo, w jego gospodarstwie zastosowano wzmocnione elementy robocze – dłuta z węglikiem spiekanym, które w trudnych warunkach glebowych znacząco wydłużają czas pracy bez konieczności częstej wymiany. – Żywotność jest nieporównywalna – jeden zestaw starcza na około 150 ha.
Komfort użytkowania
Użytkownik docenia również jakość wykonania maszyny: – Nie ma mowy o pękających spawach czy słabej ramie. Wszystko działa prawidłowo. Co istotne, Agristal umożliwia klientom indywidualną konfigurację maszyny, w tym dobór odpowiednich wałów zagęszczających: – Po kontakcie z producentem istnieje możliwość zastosowania innego typu wału – to ogromny plus.
Dzięki zastosowaniu tej maszyny, Zbigniew Gołda ograniczył liczbę przejazdów roboczych, łącząc zabiegi głęboszowania i mieszania gleby w jednym przejściu. To przekłada się bezpośrednio na oszczędność paliwa, czasu i śladu węglowego.
– To pierwszy tego typu pług w moim gospodarstwie. Wcześniej korzystałem z głębosza i osobno z agregatu. Teraz – jeden przejazd i gotowe.
Dostępne również w wynajmie
Pług dłutowy, jak i wiele innych maszyn marki Agristal, dostępny jest nie tylko w sprzedaży, ale również w ofercie wynajmu. To atrakcyjna propozycja dla gospodarstw, które potrzebują profesjonalnego sprzętu sezonowo lub testują nowe rozwiązania przed zakupem.