[ATR] Aktualności

Lely Exos to autonomiczny zbiór i karmienie świeżą trawą

Data publikacji:

Koncepcja Lely Exos to pierwszy system do autonomicznego zbioru i karmienia krów świeżą trawą. Na podstawie doświadczenia zdobytego na farmach testowych, Lely twierdzi że gospodarstwa mleczne mogą zaspokoić połowę swoich potrzeb na paszę objętościową dzięki świeżej trawie zbieranej w okresie niemal pełnej wegetacji roślin.

Trawa jest naturalnym źródłem paszy dla bydła mlecznego, a świeży materiał zawiera najwięcej białka i energii. Koncepcja Lely Exos ma więc szansę stać się rewolucją w gospodarowaniu na użytkach zielonych. Nowy system Exos już wkrótce uzupełni istniejącą gamę robotów Lely stosowanych w hodowli bydła mlecznego, w tym systemy karmienia Vector, podgarniacz paszy Juno i robot udojny Astronaut.

Możliwości robota są bardzo duże, a autonomiczne karmienie świeżą trawą to doskonały dodatek do wypasu lub zadawania świeżej paszy w oborze. Zapewnia znacznie wyższe spożycie trawy, może dodać 3 do 4 kg suchej masy w postaci świeżej trawy na krowę dziennie. Niska masa własna robota i zastosowane opony flotacyjne zapewniają Exosowi szerokie możliwości robocze, umożliwiając zbieranie zielonki już od początku sezonu wegetacyjnego, aż do jego końca. Ponadto robot może dozować płynny nawóz na świeżo skoszoną trawę, powodując szybszy jej wzrost.

Testy w gospodarstwach

Od roku 2020 firma Lely przeprowadza testy robota Exos w wybranych gospodarstwach, gdzie dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, robot bez przeszkód mógł prowadzić zbiory od wiosny aż do grudnia. Pomimo suchych okresów w lecie, na jednej z testowych farm zebrano ponad 2 tys. ton świeżej trawy.

Optymalny program koszenia, sprzyjał również szybkiemu odrastaniu trawy, a gospodarstwa mogły czerpać korzyści z długiego sezonu wegetacyjnego. Od marca tego roku rozpoczęto dalsze testowanie, jednak zwiększono grupę wybranych gospodarstw, tak aby była bardziej zróżnicowana. Badano m.in kombinację pracy robota z wypasem, jakie rozmiary gospodarstw i systemy pasują do Exos oraz w jaki sposób gospodarstwa testowe wykorzystują potencjał tej maszyny.

Przeprowadzone testy potwierdziły fakt, że karmiąc bydło świeżą trawą, hodowcy mogą lepiej wykorzystać wartość odżywczą tak zbieranej paszy. Ponadto robot nie waży dużo i możne zbierać trawę w prawie każdych warunkach. Dzięki temu rozwiązaniu hodowcy bydła mlecznego mogą produkować więcej mleka z paszy zbieranej z własnych użytków zielonych.

W ten sposób można ograniczyć koszty pracy, mechanizacji i wytwarzanej paszy. Lely zapowiada, że w nadchodzących latach system Exos będzie dalej rozwijany już w kierunku użytku komercyjnego.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.