Dostępne rozwiązania w zakresie letniego utrzymania dróg

Data publikacji:

Mówiąc o prawidłowym utrzymaniu dróg, najczęściej myśli się o okresie zimowym i konieczności odśnieżania i/lub posypywania nawierzchni piaskiem. Jednak czynności związane z zapewnieniem optymalnych warunków drogowych są prowadzone praktycznie przez cały rok. Przykładowo, w okresie letnim bardzo ważne jest zamiatanie w celu usuwania wszelkich nieczystości nanoszonych przez pojawiające się ulewy, bardzo ważne jest także zapewnienie dobrej widoczności na drodze poprzez wykaszanie roślinności, bujnie porastającej pobocza. Poniższy przegląd powinien szczególnie zainteresować rolnicze firmy usługowe myślące poważnie o rozszerzeniu zakresu prowadzonej działalności.

POM Augustów

W ofercie maszyn komunalnych, firma POM Augustów posiada zamiatarkę ciągnikową przeznaczoną do zamiatania z jednoczesnym zbieraniem śmieci z płaskich nawierzchni. Maszyna ta dobrze się sprawdzi w miejscach takich jak drogi, place i chodniki pokryte asfaltem, betonem lub kostką brukową. Zamiatarka serii T dostępna jest w 4 modelach (T 801, T 801/1, T 811, T 811/1) w szerokości od 1,2 do 2 m i z masą własną od 260 do 320 kg. Do agregacji wymaga ciągnika, a maksymalna prędkość robocza określona jest na 10 km/h.

Zamiatarka cechuje się prostą konstrukcją z bezpośrednim napędem szczotki. Średnica szczotki wynosi w tym przypadku 600 mm, a zakres pracy 140-160 obr./min. W standardowym wyposażeniu zamiatarki są system zraszania wodą, który ogranicza pylenie i uławia zbieranie materiału, zawór przelewowy krzyżowy dla ograniczania ciśnienia na zasilaniu odbiornika hydraulicznego, szczotka boczna oraz układ hydraulicznego opróżniania zbiornika na śmieci.

Pojemność zbiornika na śmieci w zależności od wybranego modelu wynosi od 0,07 do 0,17 m³. Zbiornik ten można również łatwo zdemontować i wówczas można zamiatać śmieci lub nawet śnieg na jedną stronę. Wyposażenie dodatkowe zamiatarki stanowią rozdzielacz sterowany przy pomocy elektrozaworu, który jest stosowany w przypadku jeżeli ciągnik lub koparko ładowarka posiada tylko jedną sekcję hydrauliczną, a zamiatarka potrzebuje dwóch sekcji.

Przydatny jest też opcjonalny regulator przepływu, który zapewnia utrzymanie stałego przepływu na zasilaniu silnika (wyjście „P”), niezależnie od zmian ciśnienia oraz strumienia zasilającego. Rozwiązanie to zapewnia stałe obroty szczotki i przez to wydłuża jej okres eksploatacji.

SaMASZ

Do letniego utrzymania dróg, a w szczególności poboczy, bardzo przydatne mogą być kosiarki SaMASZ EMU 160 S oraz 160 UP, należące do klasy ciężkiej i przeznaczone są do pracy w trudnych warunkach. Maszyny te umożliwiają równoczesne koszenie i zbieranie materiału, a wersja 160 UP dodatkowo pozwala na wyładunek zawartości kosza zbierającego bezpośrednio na przyczepę na maksymalną wysokość 2 m. Kosiarki są w stanie także ciąć gałęzie o średnicy do 60 mm.

Kosiarki serii EMU do pracy wymagają agregacji z ciągnikiem o mocy co najmniej 60 KM i WOMu z prędkością 540 obr./min. Wersja S160 o masie własnej 710 kg potrzebuje pojedynczego przyłącza hydraulicznego dwustronnego działania, natomiast wersja 160 2 o masie 905 kg, dwóch przyłączy. Dzięki zastosowaniu stali wysokogatunkowej są to wytrzymałe maszyny o długim okresie eksploatacji. Obudowa wykonana jest ze stali trudnościeralnej, a wzmocniona konstrukcja i łożyska wałów znajdujących się wewnątrz ramy nośnej stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami.

Oferowana przez kosiarki szerokość robocza wynosi 160 cm, a szacowana wydajność kosiarek to ok. 1 ha/h. Układ roboczy kosiarek zawiera 14 noży oraz pojedynczy rząd przeciwnoży. Osadzony w dwurzędowych łożyskach baryłkowych wał bijakowy, wyposażono w układ bijaków zapewniających intensywne rozdrabnianie materiału oraz przyspieszony proces schnięcia i rozkładu.

Rozwiązanie to zapewnia również oszczędność czasu za sprawą mniejszej ilości niezbędnych przejazdów oraz mniejsze obciążenie maszyny i ciągnika. Optymalne odwzorowanie terenu umożliwia zastosowany samoczyszczący się wał kopiujący, który służy też do regulacji wysokości koszenia. Standardowe wyposażenie kosiarek EMU zawiera także system hydraulicznego wysypu, układ automatycznego naciągu pasów, ochronne blachy poprawiające bezpieczeństwo pracy oraz system oświetlenia drogowego. W opcji są również koła podporowe przednie, koła podporowe tylne z siłownikiem hydraulicznym oraz dyszel.

Metal-Technik

Firma Metal-Technik w kategorii maszyn komunalnych oferuje swoim klientom zamiatarkę Top MT przeznaczoną do utrzymania w czystości płaskich nawierzchni w terenie miejskim zarówno w okresie letnim jak i zimowym, gdyż nadaje się również do odśnieżania. Model Top MT o masie zależnie od konfiguracji 350 - 457 kg oferuje szerokość zamiatania w zakresie od 160 do 240 cm. Zamiatarka standardowo mocowana jest pod trój punkt, a za dopłatą istnieje też możliwość indywidualnego jej dostosowania do każdego rodzaju ładowarki teleskopowej jak również wózków widłowych.

Urządzenie charakteryzuje się zwartą, sztywną konstrukcją, jego codzienna obsługa jest prosta i nie wymaga użycia jakichkolwiek dodatkowych narzędzi. Zamiatarka standardowo wyposażona jest w łatwo wymienialne szczotki plastikowe lub plastikowo-metalowe o średnicy 600 mm, kosz na śmieci z wysypem hydraulicznym, pneumatyczne koła, które tłumią drgania od podłoża oraz gumowy płaszcz między obudową szczotki, a szufelką na śmieci, ograniczający wzbijanie się pyłu.

Kąt zamiatania standartowo regulowany jest mechanicznie, lecz opcjonalnie można zastosować także skręt hydrauliczny. Oprócz tego w opcji jest też możliwość doposażenia zamiatarki w zraszacz-pojemnik na wodę. Co ważne po zakończeniu pracy zamiatarkę można unieść, ponieważ w ten sposób zapobiega się odkształcaniu szczotki.

Orsi

Firma Orsi Group Polska Andrzej Chmielewski jest generalnym importerem włoskiego producenta maszyn komunalnych marki Orsi, przeznaczonych do letniego i zimowego utrzymania dróg oraz terenów zielonych. W ofercie firmy są kosiarki tylno-boczne oraz przednio-boczne, ramiona hydrauliczne na wysięgniku z głowicami tnącymi, odmularkami, nożycami, piłami, myjkami itd. Firma oferuje także części zamienne i prowadzi usługi serwisowe.

Maszyny Orsi przeznaczone są zarówno dla działań nie wymagających wielkiej mocy jak i dla profesjonalnych klientów, posiadających rozbudowany park maszynowy, firm odpowiedzialnych za utrzymanie lub budowę dróg. W pierwszym z przypadków potrzebna jest maszyna o napędzie hydraulicznym, o małej szerokości roboczej i tutaj dostępne są rozwiązania już od 1 m, w drugim Orsi dostarcza bardzo wydajne maszyny oraz specjalistyczne głowice montowane na koparkach kołowych i gąsienicowych.

Maszyny Orsi wyróżniają się specjalistyczną budową i wyposażeniem. Dużą wytrzymałość i długi okres eksploatacyjny urządzeń zapewnia stosowanie materiałów wysokiej jakości takich jak wysokogatunkowa trudnościeralna stal Hardox, Strenx, Weldox. Producent dba także o zabezpieczenie maszyn stosując np. hydro-pneumatyczne akumulatory najazdowe; ułatwienie pracy operatora poprzez stosowanie elektro-proporcjonalnych joysticków oraz ergonomię dzięki np. specjalistycznej konstrukcji ramion hydraulicznej kosiarki wysięgnikowej serii Ventral.

Wysoka uniwersalność maszyn z podwójnym montażem z przodu lub z tyłu ciągnika, czy też wyjątkowość kosiarki do rowów montowanej na przednim TUZ’ie ciągnika Magnum Frontal, to kolejne argumenty pozwalające zaliczać rozwiązania Orsi do czołówki światowych profesjonalistów w segmencie komunalnym. Maszyny Orsi doskonale radzą sobie również z ciężkimi zadaniami podczas usuwania gęstych krzewów, gałęzi oraz oczyszczania skarp i nasypów.

Do tego zadania przeznaczone są najcięższe maszyny z oferty Orsi – mulczery leśne serii W-Forrest, Big-Forrest, Super-Forrest, które poradzą sobie nawet z materiałem drzewnym o średnicy 45 cm. Należy także wspomnieć o wysokich standardach Orsi w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i maszyn podczas pracy na ruchliwych drogach.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.