Gospodarka i rolnictwo

150 miliardów dla Polski z UE

Data publikacji:

Unijny Plan Odbudowy dla Europy i wpływ Krajowego Planu Odbudowy na rozwój oraz modernizację polskiego rolnictwa były tematem rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Spotkanie odbyło się 4 maja 2021r. w Warszawie.

Premier szczególnie podkreślił fakt, że polskie rolnictwo - zielone, ekologiczne, ale też efektywne - to rolnictwo, na które stawia i będzie stawiać Unia Europejska. Przypomniał, że w ramach Unii udało się wynegocjować ponad 150 mld zł na kolejne lata dla polskich rolników. Zaznaczył, że spełniono szereg postulatów rolników i przedsiębiorców rolnych.

Przypomniał też, że ostatnie głosowanie w Sejmie nad ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczy nie tylko Funduszu Odbudowy, lecz także środków unijnych na polskie rolnictwo na kolejne 7 lat. Premier Morawiecki podkreślił, że rząd chce, aby transformacja po wdrożeniu KPO oznaczała szybką odbudowę gospodarki, by trafiła też do każdego rolniczego gospodarstwa. Podczas konferencji prasowej po zakończeniu spotkania szef rządu mówił, że rozwój zrównoważonego rolnictwa służy interesom polskich rolników.

– Wierzę, że głos polskich rolników będzie dobrze słyszany przez to, co udało nam się wynegocjować przez ostatni rok, dwa lata ciężkich negocjacji, że to będzie dobrze zainwestowane w polską ziemię, w czyste technologie, czyste środowisko, ale też park maszynowy, szybki Internet, wszystko to, co pozwala polskim rolnikom skutecznie konkurować w całej Europie i na świecie.

Z kolei komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zaznaczył, że ponad 150 mld zł, które trafią z budżetu unijnego na polską wieś w ciągu najbliższych 7 lat, to są rekordowe środki, jakie nigdy w przeszłości nie trafiły na polską wieś. Komisarz ocenił, że polski Krajowy Plan Odbudowy jest planem „ambitnym”, uwzględniającym w istotnym zakresie sprawy rolnictwa.

Dodał, że KPO będzie oceniany przez Komisję Europejską. Wartość unijnego budżetu UE na lata 2021-2027, w którym zawarte są m.in. środki na Wspólną Politykę Rolną, wyniesie 1,074 bln euro, a funduszu odbudowy - 750 mld euro. Środki z tej drugiej puli mają pomóc w naprawieniu szkód gospodarczych i społecznych, jakie wyrządziła pandemia koronawirusa.

Warunkiem uruchomienia Funduszu Odbudowy jest ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie decyzji unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.