Zastosowanie dwóch zabiegów skutecznie zapobiega wtórnemu zachwaszczeniu plantacji. Efektywność zwalczania chwastów po użyciu dawek dzielonych jest na ogół lepsza niż po pojedynczej aplikacji herbicydu w dawce pełnej. Przy takim podejściu zmniejszamy też poziom stresu dla roślin po użyciu herbicydu oraz ryzyko wystąpienia objawów fitotoksyczności.
Dużą elastyczność stosowania oraz wysoką efektywność zapewniają herbicydy z grupy sulfonylomoczników. Stosunkowo szybko rozkładają się w glebie i nie wykazują niekorzystnego działania następczego. Przykładem może być Maister Power 42,5 OD, który szczególnie w warunkach wydłużonego okresu wschodów chwastów i/lub niekorzystnych warunków termiczno-wilgotnościowych polecany jest do zastosowania w systemie dawek dzielonych. Wówczas pierwszy zabieg wykonujemy w fazie 2-3 liści właściwych kukurydzy w dawce 0,75 l/ha, a kolejny należy wykonać 7–10 dni później, jednak nie później niż do fazy 8 liści kukurydzy, stosując taką samą dawkę, czyli 0,75 l/ha.
Niezależnie od wyboru strategii odchwaszczania kukurydzy, priorytetem powinno być utrzymanie niezachwaszczonej plantacji w najbardziej newralgicznym okresie – od wschodów do fazy 6-8 liści właściwych kukurydzy. Im dłuższy okres rywalizacji między kukurydzą a chwastami, tym większe odnotowujemy straty plonu.