Tak dobre rezultaty wynikają przede wszystkim z mocnej pozycji na najważniejszych rynkach eksportowych, które odpowiadają za ponad 80% sprzedaży. Znaczny wzrost obrotów odnotowano zwłaszcza w Niemczech, Francji, Polsce i Rosji. W zauważalnym stopniu sprzedaż maszyn rolniczych wzrosła także w Austrii, Irlandii, Ukrainie i krajach bałtyckich. Stały rozwój organizacji sprzedaży sprzyjał uzyskaniu pozytywnych rezultatów w USA i Kanadzie - aktywność sprzedażowa rozwijała się bardzo dobrze również w Republice Południowej Afryki, Japonii i Australii.
Inwestycje i rozbudowa
Firma Amazone aktualnie zwiększa swoje moce produkcyjne. Trzy lata po otwarciu zakładu w Bramsche przyszedł czas na jego rozbudowę. Dodatkowa powierzchnia hal wynosząca 8000 m² pozwoli w przyszłości wydajnie produkować wszystkie serie opryskiwaczy polowych Amazone. Znalazło się tam również dodatkowe miejsce na kontrolę i optymalizację jakości maszyn.
Związane z tym przeniesienie montażu pozwoli rozbudować Global Parts Center w Tecklenburg-Leeden, co pozwoli poprawić dostępność serwisu na całym świecie. Łącznie nakłady na badania i rozwój wyniosły ponad 5% obrotu. W ślad za tym postępuje rosnące zatrudnienie, które w ciągu 2021 r. wzrosły do ok. 2000 osób.
Jakie perspektywy?
Największy wpływ na wzrost obrotów będzie mieć w nadchodzących latach rozszerzony program produkcyjny obejmujący maszyny Amazone dostosowane do gleb i klimatów różnych części świata, a także rozwój nowych koncepcji maszyn oraz rozwiązań cyfrowych umożliwiających zrównoważoną produkcję żywności.
Trudno jednak podejmować wiarygodne prognozy dotyczące dalszego rozwoju biznesu - niemożliwe do sformułowania ze względu na różnorodne, niecodzienne uwarunkowania polityczne i gospodarcze (m.in. wojna Rosji i Ukrainy). Wysoki chwilowo portfel zamówień w Grupie Amazone konfrontowany jest z napiętą sytuacją po stronie dostawców, która obecnie prowadzi częściowo do ograniczeń i opóźnień w produkcji.