Technika

Zmiany w homologacjach

Data publikacji:

Przy konstruowaniu ciągników i maszyn producenci muszą uwzględniać wiele przepisów, z coraz większym udziałem regulacji unijnych, dotyczących nie tylko ochrony środowiska, jak np. normy emisji spalin, lecz także bezpieczeństwa pracy i w ruchu drogowym, mających w większości wypadków pierwszeństwo przed prawem krajowym.

Wchodzi właśnie w życie posiadające taką moc w odniesieniu głównie do ciągników rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych, wprowadzające pewne zmiany w tym zakresie, odnoszące się m.in. do konstrukcji i wyposażenia pojazdów. Zmiany nie są przełomowe, ale mogą dać się we znaki zarówno producentom, jak i dystrybutorom, bo po 1 stycznia 2018 r. nowe pojazdy nieposiadające nowej homologacji generalnie nie będą mogły być rejestrowane.
Chodzi o Rozporządzenie (UE) nr 167/2013, będące źródłową, nadrzędną regulacją prawną (nazywaną . . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 24/2017
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.