Aktualności

Zmiany na południowym - wschodzie

Data publikacji:

W trzeciej części analizy wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2020 skupimy się na województwach z południowo-wschodniej części kraju - świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim i podkarpackim. Tradycyjnie już spojrzymy z dużą dokładnością na to, jak rozwija się rolnictwo w tych regionach i jaki jest charakter zmian zachodzących na wsi w latach 2010-2020.

    Powszechny Spis Rolny 2020

Południowo-wschodnia część kraju stoi pod znakiem rozdrobnionego rolnictwa. Wystarczy spojrzeć, że gdy średnia powierzchnia gospodarstw rolnych w Polsce - według danych PSR 2020 - wyniosła 11,1 ha, tak w województwie świętokrzyskim było to jedynie 6,2 ha, a w woj. podkarpackim i małopolskim zaledwie 4,9 i 4,3 ha. Nie dziwi zatem, że wśród gospodarstw na tym terenie miażdżącą wręcz przewagę mają te o powierzchni nieprzekraczającej 10 ha. Według wyniku PSR 2020 w woj. podkarpackim takich gospodarstw było aż 92,9%, a w woj. małopolskim nawet 94,2%. Dla porównania w woj. lubelskim gospodarstw rolnych o powierzchni do 10 ha było 78,3%.

Mniej użytków rolnych

Oczywiście gdy średnia powierzchnia gospodarstw rośnie, w ślad za tym postępuje znaczny spadek ilości gospodarstw rolnych. Doskonałym tego przykładem są województwa: lubelskie, w którym między 2010 a 2020 r. ilość gospodarstw spadła ze 188 tys. do 161 tys., a także małopolskie - spadek ze 154 tys. do 127 tys.  Jednocześnie w porównaniu do 2010 r. o ¼ wzrosła liczba gospodarstw prowadzących tylko produkcję roślinną, przy jednoczesnym spadku o ponad 1/3 gospodarstw mieszanych. Najlepszym tego przykładem jest woj. małopolskie, w którym ilość gospodarstw prowadzących produkcję roślinną wzrosła z 76 tys. do 100 tys., podczas gdy gospodarstw mieszanych spadła z 81 tys. do 61 tys. gospodarstw.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.