Optymalna synchronizacja polega na tym, iż jako pierwsze rozwijają się kolby, które mogą „poczekać” na pyłek tak, by były dojrzałe w momencie uwolnienia go przez wiechę. To istotna właściwość, szczególnie w przypadku niedoborów wody, gdyż zwiększa możliwości całkowitego zapylenia kolb i wykształcenia większej ilości ziaren. W ofercie firm nasiennych dostępne są już od lat odmiany posiadające te właściwości. Cechuje je podwyższona tolerancja na wysoką temperaturę i okresowe deficyty wody w glebie.
Hodowcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, którzy zmiany pogody wskazują jako główne zagrożenie uprawowe, podjęli prace nad kompleksowymi rozwiązaniami redukującymi to ryzyko. Tak powstał program Field Shield. Łączy on wysoką wydajność i stabilność plonowania z podwyższoną tolerancją na stresy środowiskowe. Szczególnie okresowe susze występujące w trakcie kwitnienia. Dodatkową korzyścią wyboru tych nowoczesnych hybryd jest innowacyjne zabezpieczenie materiału siewnego, polegającego na połączeniu produktów fungicydowych i insektycydowych oraz środków biologicznych. Taka kombinacja chroni plantacje już na starcie poprawiając wigor, wyrównanie i ogólną kondycję roślin. Środki biologiczne zapewniają lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych z gleby, dzięki czemu rośliny lepiej znoszą zmiany temperatury w początkowym okresie wegetacji. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie przed suszą.
Szarozielone, poskręcane, często obumarłe liście, bardzo niskie rośliny, to częsty widok na polach kukurydzy. Rezultat letnich susz. Plony z takich plantacji nie będą satysfakcjonujące.
Najprostszym działaniem w obliczu zmian klimatu, pogłębiającego się deficytu wody w glebie i okresowo występujących susz jest wybór odmian, które po prostu lepiej znoszą niekorzystne warunki uprawowe.