[ATR] Technika

Żelazo, a może i elektryczność

Data publikacji:
Żelazo, a może i elektryczność

Jeśli z początkiem 2023 r. rzeczywiście opadnie szlaban na stosowanie glifosatu, nie będzie to oznaczać ani końca świata, ani przymusowego powrotu do orki. Ale bez wątpienia utrudni to życie. Rolnicy będą musieli myśleć szerzej w kategoriach „systemu” niż „środka”. W przyszłości technologia nie będzie kierować uprawą roli, lecz technologia będzie podążać za celem uprawy roli.

Przez pewien czas sytuacja wokół chyba najbardziej kontrowersyjnej substancji czynnej wszechczasów w ochronie roślin nieco się uspokoiła, ale data została ustalona. Glifosat jest zatwierdzony w całej UE tylko do końca 2022 r. Nawet jeśli ta substancja czynna zostanie ponownie zarejestrowana na poziomie UE i zatwierdzona na poziomie krajowym, jej stosowanie będzie ograniczone pod względem ilościowym i/lub będzie możliwe tylko w szczególnych przypadkach. Oznacza to zatem, że produkt ten lata świetności ma już za sobą.

A w przypadku niektórych krajów stanowił on 70% ilości stosowanych środków ochrony roślin - tak jak np. w Niemczech. Innym powodem, dla którego glifosat jest tak popularny, jest fakt, że można go stosować również do zwalczania samosiewów, a nie tylko chwastów kłączowych.

Kluczowe pytania

Oczywiście rolnicy mogą powiedzieć: – Jeśli nie będę mógł stosować glifosatu, będę musiał po prostu zacząć znowu orać. I wielu z nich właśnie tak zrobi lub już to zaczęło robić. Po pozytywnych doświadczeniach inni za wszelką cenę nie chcą już widzieć pługa na swojej ziemi. A tymczasem standardem dla wybranej technologii musi być cel uprawy roli - i tylko on, a nie istniejąca technologia. Aby określić ten cel, a tym samym podjąć właściwą decyzję, należy zadać sobie kilka pytań, przy czym pytanie dotyczące zachwaszczenia znajduje się na samym dole listy.

Te pytania to:
-    Jakie są wymagania następnej uprawy, ile czasu pozostało do siewu?
-    Czy gleba musi być spulchniona?
-    Co z ilością słomy i jakością sieczki?
-    Jak głęboko w ziemi znajduje się wilgotność? Gdzie jest sucho lub wilgotno?
-    Co trzeba/można zrobić, aby zwalczać chwasty kłączowe, trawy, ślimaki, myszy lub mączniaki?

....

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.