Technika Kombajny, prasy i sieczkarnie

Zbiór kombajnowy - sieczkarnie coraz bardziej złożone

Data publikacji:

W ostatnich latach wprowadzono wiele udoskonaleń w zakresie techniki rozdrabniania i rozrzucania w kombajnach. W zależności od producenta istnieją duże różnice techniczne w szczegółach. Temu zagadnieniu poświęcony jest artykuł autorstwa prof. dr. Thomasa Rademachera, reprezentującego Uniwersytet Techniczny Bingen w Niemczech.

    Zbiór kombajnowy - sieczkarnie coraz bardziej złożone

Tak zwane zarządzanie resztkami, rozrzucanie słomy i plew, zyskuje na znaczeniu, ponieważ wysoka jakość pracy, a zwłaszcza oszczędzające wodę metody siewu w mulcz są kluczem do udanej uprawy. Sieczkarnie do słomy z rozrzutnikiem sieczki są wprawdzie prawie tak stare jak sam kombajn, jednak wraz ze zwiększeniem szerokości roboczych i instalacją dodatkowych wirników separujących czy generalnie rozwojem kombajnów zbożowych wzrosła masa krótkiej słomy i plew. W związku z tym po oczyszczeniu dodano rozrzutnik słomy i plew.

Do tej pory producenci opracowali m.in. następujące techniki:

  • oddzielny rozrzutnik plew i sieczkarnia z rozrzutnikiem sieczki,
  • podawanie plew do sieczkarni z rozrzutnikiem sieczki,
  • oddzielny rozrzutnik sieczki i sieczkarnia z dmuchawą wyrzucającą,
  • podawanie plew do sieczkarni z dmuchawą wyrzucającą,
  • bezpośrednie podawanie plew do dmuchawy wyrzucającej.

Oddzielne rozrzutniki plew i sieczkarnie oferują dużą zmienność w wykorzystaniu plew. Słoma może być zbierana zarówno z jak i bez plew. Ponieważ podczas zbierania słomy zazwyczaj preferowana jest słoma o niskiej zawartości plew, niektóre rozdzielacze plew zmieniają kierunek wyrzucania na bok. Jeśli plewy są kierowane do sieczkarni, wówczas uzyskuje się zwarty i łatwiejszy w rozdzielaniu strumień materiału roślinnego, w zależności od konstrukcji rozrzutnika plew zwiększa się moc dmuchawy sieczkarni.

Jest to korzystne przy dużych masach plew i krótkiej słomy, zwłaszcza w przypadku kombajnów rotorowych z dmuchawą wyrzutową i systemami rozrzucania sieczki. Gdy plewy są kierowane bezpośrednio do dmuchawy, nie trzeba ich dodatkowo niepotrzebnie ciąć. Oznacza to oszczędność zużycia oleju napędowego.

W wielu modelach sieczkarnia jest włączana i wyłączana ręcznie z tyłu kombajnu. Kroki robocze obejmują od prostego rozłożenia i sprzęgania/odłączania układu napędowego aż do wygodnego włączania i wyłączania mechanizmu z kabiny.

W przypadku dużych kombajnów zbożowych pobór mocy sieczkarni może wynosić 100 kW i więcej. Przy zużyciu paliwa wynoszącym ok. 250 g/kWh daje to w rezultacie zużycie godzinowe na poziomie 30 l/h, co przy wydajności omłotu wynoszącej 4 ha/h odpowiada zużyciu oleju napędowego w wysokości 7,5 l/ha tylko dla siekania i rozrzucania słomy. Z tego punktu widzenia nie należy zatem dążyć do zbyt krótkiej sieczki.

...

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.