Technika Ciągniki rolnicze

Zaprojektowane i wyprodukowane we Włoszech

Data publikacji:

Argo to włoskie przedsiębiorstwo, znane dzisiaj dzięki nazwom marek takich jak McCormick, Landini i Valpadana. Korzenie marki Landini sięgają aż do roku 1884. We włoskiej prowincji Reggio Emilia Giovanni Landini otworzył swoją kuźnię. Po maszynach parowych dla rolnictwa budowano tam ciągniki z silnikami żarowymi, a od 1956 r. także z silnikami Diesla.

 

    Argo Tractors. Zaprojektowane i wyprodukowane we Włoszech

W 1960 r. Massey Ferguson przejął markę Landini - był jej właścicielem aż do 1990 r. Trudna sytuacja finansowa MF spowodowała konieczność sprzedaży Landini inwestorom finansowym. W efekcie, w roku 1994 rodzina Morra nabyła większościowy pakiet udziałów w firmie Landini. Rok później przejęto firmę Valpadana, producenta m.in. bardziej kompaktowych ciągników z 4 równymi kołami tej samej wielkości, które są często wykorzystywane w uprawach specjalistycznych. Laverda, wiodący producent kombajnów zbożowych z północnych Włoch, przeszedł pod parasol Argo w 2000 r.

W trakcie połączenia firm Case IH i New Holland w ramach CNH Industrial w 1999 r. zaangażowane firmy musiały pozbyć się niektórych swoich działalności. W związku z tym w roku 2000 Argo nabyło fabrykę ciągników McCormick w Doncaster w Wielkiej Brytanii z produkcją części w St. Dizier we Francji i w ten sposób uzyskało prawa do tradycyjnej nazwy McCormick. Towarzyszyły temu nabycie praw do projektowania i produkcji serii C, CX i MX-C wraz z prawami do dystrybucji na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Również na rzecz Argo sprzedano produkcję pras Case w niemieckim Neustadt oraz fabrykę kombajnów Laverda we włoskiej miejscowości Breganze. Produkowano tam również prasy.

Wraz z nabyciem technologii zbioru pasz od firmy Fella w niemieckim Feucht, Argo było na najlepszej drodze do stania się firmą typu long-liner. Bezpośrednio obok fabryki Fella znajdowała się również ówczesna siedziba Argo Niemcy. Kurs na „longlinera” w dłuższej perspektywie okazał się jednak mniej udany. Zakład w Doncaster nie przynosił zysków. W 2007 r. Argo zlikwidowało tamtejszą fabrykę, jak również działalność w St. Dizier i przeniosło produkcję ciągników do zakładu Argo w Fabbrico. Od tego czasu niebieskie Landini i czerwone McCormicki produkuje się pod jednym dachem. 

Zarząd skoncentrował się odtąd w pełni na produkcji traktorów i konsolidacji marki McCormick. Zamiar ten został wsparty finansowo przez sprzedaż w dwóch transzach firm Fella i Laverda grupie AGCO. Pierwsze 50% trafiło do AGCO w 2007 r., drugie w 2010 r. W kolejnej dekadzie firma Argo Tractors porządkowała swoje portfolio traktorów. Paleta produktów została rozszerzona do 6-cylindrowego modelu X8, prawie zawsze równolegle jako Landini i McCormick. Landini jest bardzo ważne we Włoszech i w całym regionie śródziemnomorskim, zwłaszcza w przypadku ciągników do uprawy owoców i winorośli. McCormick z modelami o większej liczbie KM koncentruje się przede wszystkim na rynkach Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

Pionowa integracja produkcji Argo jest wysoka. Wszystkie kabiny i duża część przekładni jest montowana w 5 zakładach, z których wszystkie położone są w północnych Włoszech. Firma współpracuje z wiodącymi producentami komponentów, takimi jak ZF, Carraro, Bosch-Rexroth i Topcon, natomiast silniki do większości modeli dostarcza m.in. FPT. W 2020 r. Argo Tractors kupiło jeszcze włoskiego producenta ładowaczy czołowych Sigma 4.

Obecnie Argo Tractors jest w połowie własnością braci Valerio i Pierre-Angelo Morra. Bardziej znany wielu dystrybutorom jest syn Pierre-Angelo, Simeone Morra. W 2022 r. Argo Tractors wygenerowało obroty w wysokości 640 mln euro (EBIT na poziomie 9%). Przedsiębiorstwo sprzedało na świecie 13,5 tys. ciągników. Zdolności produkcyjne wynoszą 22 tys. traktorów, więc jest jeszcze pole do popisu.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.