[ATR] Aktualności eAgronom

Zapowiedź współpracy e-Agronom i Pfeiffer&Langen Polska

Data publikacji:
Zapowiedź współpracy e-Agronom i Pfeiffer&Langen Polska

Firmy eAgronom oraz Pfeiffer&Langen Polska rozpoczynają współpracę. W dniu 26 maja przedstawiciele obu spółek podpisali w Środzie Wielkopolskiej list intencyjny na poczet przyszłego współdziałania. Jego celem jest wspólne proponowanie wprowadzania zrównoważonych praktyk w gospodarstwach rolnych poprzez uczestnictwo w programie węglowym eAgronom.

Program węglowy zakłada zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz jego sekwestrację w glebie. Co ważne, stanowi on także dodatkowe źródło dochodu dla rolników poprzez generowanie tzw. kredytów węglowych. Dzięki rozpoczęciu wspólnych działań gospodarstwa współpracujące z Pfeiffer&Langen Polska mają ułatwiony dostęp do programu węglowego eAgronom, co ma pomóc we wdrażaniu korzystnych dla środowiska i dochodu praktyk rolniczych.

– Firma Pfeifer&Langen Polska posiada cztery cukrownie: w Środzie Wielkopolskiej, Glinojecku, Gostyniu i Miejskiej Górce, a w Poznaniu znajduje się siedziba główna firmy. Produkujemy jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek cukru w Polsce - Diamant. Pfeifer&Langen Polska zatrudnia ponad 1000 pracowników i pracuje z ponad 8000 plantatorów w całej Polsce. Produkujemy ponad 600 tys. ton cukru rocznie przy przerobie ponad 4,1 mln ton buraków. W latach 2015-2021 areał uprawy buraków cukrowych zwiększył się z nieco ponad 50 tys. do ponad 77 tys. ha. Na przestrzeni lat 2012-2022 liczba plantatorów buraka cukrowego spadła z prawie 10 tys. do nieco ponad 6 tys., natomiast średnia powierzchnia uprawy buraka wzrosła z niecałych 6 ha do prawie 10 ha. Znacząco zwiększyła się również powierzchnia uprawy buraka cukrowego w technologii bezorkowej, z niecałych 5 tys.ha w roku 2013 do ponad 26 tys. ha w 2021 r.

– informuje Mateusz Krawczyk, kierownik ds. doradztwa surowcowego w Pfeifer&Langen Polska.

– Jestem odpowiedzialny za dostawy surowca do Pfeifer & Langen w Polsce. Przede wszystkim dbam o relacje z plantatorami. Odpowiadam również za logistykę dostaw, doradztwo. Ta wizyta i podpisanie listu intencyjnego to nie jest dla nas tylko kurtuazja, ale jesteśmy przekonani, że jest to początek bardzo owocnej współpracy związanej z sekwestracją węgla. Naszym celem jest uzyskanie bardzo urodzajnej gleby i stabilnych plonów naszych dostawców. W Polsce średnio w płodozmianie 15% stanowią buraki cukrowe. Wśród naszych dostawców  są zarówno gospodarstwa posiadające 20-30 ha buraka cukrowego, jak i 3 tys. ha. Dla nas buraki cukrowe to podstawowy surowiec, dlatego ta relacja z rolnikiem jest bardzo ważna na wielu płaszczyznach – uzupełnia Maciej Grobelny, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer&Langen Polska.

Tomasz Kujawski

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.