[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Zapotrzebowanie na nabiał wzrośnie o 35% do 2030 roku

Data publikacji:

Podczas 19. Konferencji International Farm Comparison Network Dairy (IFCN) odbywającej się w Irlandii podano, że zapotrzebowanie na mleko znacząco wzrasta. Kluczowym rynkiem jest Azja Południowa. Długoterminowa prognoza organizacji nie pozostawia wątpliwości: popyt wzrośnie o 35%, a produkcja musi za nim nadążyć. Ma to związek nie tylko ze wzrostem populacji, ale i wzrostem konsumpcji w przeliczeniu na osobę. 

Dr Torsten Hemme, Dyrektor Generalny IFCN uważa, że zmiany w gospodarstwach mlecznych będą kontynuowane, a producenci nadal będą intensyfikować produkcję mleka. Według IFCN w ciągu ostatnich 13 lat zapotrzebowanie na mleko i produkcja mleka wzrosły z 636 do 864 mln ton ECM (mleko skorygowane o tłuszcz), co stanowi wzrost o 36% (24% w latach 2007-2017). Przez następne 13 lat IFCN prognozuje wzrost o 35% do 1 168 mln ton ECM. Zgodnie z prognozą IFCN światowa populacja wzrośnie do tego czasu o 16% do 8,7 mld osób. Oczekuje się, że spożycie nabiału na mieszkańca wzrośnie o 19 kg do 135 kg. Szacowany wzrost w Azji Południowej osiągnie poziom +40% (do 196 kg na osobę rocznie). Również pod względem produkcji mleka głównym miejscem rozwoju będzie Azja Południowa. Według IFCN odnotowano tam ponad połowę globalnego wzrostu produkcji. Oznacza to, że tamtejsza produkcja wzrośnie o 64% do 392 mln ton mleka (ECM). IFCN szacuje, że 2030 roku wypasanych będzie 417 mln zwierząt mlecznych (+12%). Jako, ze Azja nie dysponuje dużą ilością zwierząt, hodowla rozwinie się w Azji Południowej i Afryce (w 2030 roku będzie tu żyć 66% światowych zasobów zwierząt mlecznych). W UE wielkość stad wzrośnie zaledwie o 1,1%. 14 milionów gospodarstw na świecie zrezygnuje z produkcji mleka.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.