Zakupy opryskiwaczy w ramach PROW 2014-2020
Jednym z wielu celów PROW 2014-2020 i realizowanych w poszczególnych działaniach programu inwestycjach jest racjonalizacja technologii produkcji, wprowadzanie innowacji, w tym modernizacja technicznego wyposażenia gospodarstw rolnych. W ramach tego programu w latach 2016-2019 beneficjenci PROW skorzystali z dofinansowania do zakupu około 60 tys. tzw. rolniczego sprzętu ruchomego, czyli narzędzi, maszyn, kombajnów, ciągników, przyczep, urządzeń itp. Popularnym rodzajem maszyn nabywanych z dotacją PROW były opryskiwacze.
Z analizy danych ARiMR o inwestycjach zrealizowanych w wybranych działaniach programu wynika, że w analizowanym okresie beneficjenci PROW zakupili 5215 (86,7% ogółu) opryskiwaczy polowych oraz 800 (13,3%) sadowniczych, w tym 39 (0,6%) tzw. opryskiwaczy herbicydowych, które można agregować np. z belkami herbicydowymi lub lancami ręcznymi. Łączne zakupy wyniosły 6015 opryskiwaczy, z czego większość stanowiły maszyny zaczepiane (4307, tj. 71,6% ogółu), w drugiej kolejności zawieszane (1663; 27,6%), a opryskiwacze samojezdne znalazły 45 (0,7%) nabywców.
Prawie wszystkie (5816 szt., tj. 96,7%) z powyższych inwestycji zrealizowano w poddziałaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych”, a zaledwie 197 sztuk (3,3%) w poddziałaniu „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej - Rozwój usług rolniczych” oraz 2 maszyny w poddziałaniu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”...

W artykule zawarte są następujące informacje:
- Zakupy opryskiwaczy według województw
- Zakupy opryskiwaczy według producentów
- Struktura zakupów opryskiwaczy krajowych i z importu
- Struktura zakupów opryskiwaczy według grup obszarowych gospodarstw
- Ciągnikowe opryskiwacze polowe wg klas pojemności
- Opryskiwacze sadownicze
- Duże i małe opryskiwacze ciągnikowe
- Struktura zakupów opryskiwaczy importowanych według kraju producenta
- Opryskiwacze samojezdne
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów: