Technika

Zabezpieczenie plonów dzięki odpowiedniej strategii wysiewu

Data publikacji:

Uniwersalne, montowane siewniki to potężne narzędzia umożliwiające spełnienie współczesnych wymagań produkcji roślinnej - poniżej przedstawiamy różne ich warianty.

  Zabezpieczenie plonów dzięki odpowiedniej strategii wysiewu

  MBR Merseburger Land e. V., Maschinenvorführung 2015, Technik zur Zwischenfruchtaussaat, Direktsaat, Güttler, GreenSeeder 600 mit Prismenwalze Mayor 640, Grünlandstriegel

Idealny siew to najlepsza podstawa wysokich zbiorów. To tak oczywiste i tak skomplikowane zarazem. Zakładanie upraw rolnych, a przede wszystkim precyzyjny siew dostosowany do warunków panujących na stanowisku, jest bowiem obecnie kwestią znacznie bardziej skomplikowaną niż jeszcze kilka lat temu.

Wysokie prawdopodobieństwo silnych opadów deszczu i okresów suszy wskutek zmian klimatycznych wpływa na strategię siewu, przekłada się ono również na wyższe nakłady na ochronę środowiska i przyrody. W przypadku takich rozważań rolnicy muszą również uwzględnić fakt, że zaniedbania podczas zakładania upraw można skompensować za pomocą późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych tylko w ograniczonym stopniu. Przepisy prawne często utrudniają dodatkową podaż składników odżywczych w okresie wegetacji, zapewniającą wzmocnienie roślin. Ważne substancje łagodzące skłonności chorobowe powodowane stresem zostają zakazane.

Koncepcja siewu zapewniająca wydajność i zrównoważenie

Nowoczesne rolnictwo reaguje na te zmiany m.in. innowacyjnymi koncepcjami siewu, takimi jak podsiewy, rośliny towarzyszące, specjalne mieszanki międzyplonów lub kombinacje siewu i nawozów. W związku z powyższymi zagadnieniami specjaliści z tego obszaru wymieniają następujące cele:

 • utrzymanie wilgotności w glebie i jej zachowanie dla potrzeb kiełkowania (siew oszczędzający wodę),
 • przeciwdziałanie wzrostowi chwastów z szybkim pokryciem gruntu roślinami towarzyszącymi (oszczędne stosowanie herbicydów),
 • odpędzanie szkodników drażniącymi zapachami lub wprowadzanie użytecznych gatunków (naturalna ochrona roślin),
 • pozytywny wpływ pokrycia gruntu na strukturę gruntu i bioróżnorodność, zwłaszcza istot żywych (ograniczenie emisji),
 • pozyskiwanie substancji odżywczych z atmosfery do gruntu dzięki roślinom strączkowym i uzyskiwanie materiału roślinnego w miarę możliwości bez strat (oszczędność stosowanych nawozów),
 • wprowadzanie zapasu nawozu na odpowiednią głębokość, jednocześnie z wysiewem, jako dawka startowa dla wschodzących roślin lub środek wzmacniający tworzące się korzenie (unikanie strat substancji odżywczych),
 • wykorzystanie dodatkowego wzrostu roślin jeszcze jesienią lub wczesną wiosną (poprawa wydajności ekonomicznej),
 • lepsze właściwości jezdne gleby podczas zbiorów (ochrona gruntu i zysk czasowy).

Z punktu widzenia efektywnej technicznie realizacji tych wymagań, branża techniki rolniczej oferuje specyficzne dla danego producenta montowane maszyny, które można jednak również dostosowywać w uniwersalny sposób i łączyć z urządzeniami do obróbki gruntu, takimi jak kultywator lub brona bądź też poszerzyć zakres stosowania siewnika dzięki wyposażeniu opcjonalnemu.

Elektryczna dmuchawa APV o większej mocy

Jednym z producentów uniwersalnych urządzeń znajdujących zastosowanie w tym obszarze jest austriacka firma APV. Paleta oferowanych przez nią maszyn obejmuje siewniki pneumatyczne o objętości zbiornika od 120 do 1600 l, z dmuchawami napędzanymi elektrycznie lub hydraulicznie, o szerokości roboczej od 0,5 do 12 m oraz różne koncepcje siewu (standardowa, z nawożeniem i/lub podwójna).

Urządzenia mogą być regulowane w sposób zależny od prędkości odpowiednimi czujnikami lub sygnałami z kabiny ciągnika, jak również wyposażone w układ zarządzania. W zależności od wału wysiewającego można stosować materiał o średnicy ziaren od 0,5 mm do 25 mm. W przypadku aplikacji nawozu dostępne są warianty z powłoką odporną na korozję i elementami wykonanymi ze stali nierdzewnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.