Według producenta proces ulepszania czujnika rozpoznającego zapotrzebowanie na azot odbywał się przy wsparciu inżynierów rolnictwa zatrudnionych w firmie Agricon (dystrybutora urządzeń Yara w Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej) i oparty był na najnowszych wynikach badań oraz doświadczeniu praktycznym. Koszty produkcji czujnika ALS 2 w porównaniu do poprzedniego modelu są o 6 tys. euro niższe. Obecnie kupując Yara N-Sensor ALS należy liczyć się z wydatkiem 33 tys. euro (wraz z montażem). Dodatkowo klienci mogą nabyć terminal agriconTOUCH 800 lub 1200, licencję agriPORT, a także pakiet serwisowy obejmujący regularne doradztwo, przeglądy techniczne i szkolenia. W 2019 r. Agricon spodziewa się wprowadzić na rynek 20-40 nowych systemów.
Wieloletnia współpraca
Spółka Agricon, wyspecjalizowana w tzw. „precision farming”, jest partnerem strategicznym Yara od 1999 r. Pochodzące z Saksonii przedsiębiorstwo zostało założone w 1997 r., a już 10 lat później osiągnęło obroty na poziomie 6 mln euro rocznie. Oferuje rozwiązania znajdujące zastosowanie zarówno w nawożeniu podstawowym i azotowym, jak i ochronie roślin, a także zarządzaniu maszynami i danymi.
Nowe funkcje sensora
Dzięki zmniejszonej masie i możliwości montażu dodatkowych głowic z czujnikami rozwiązanie firmy Yara może teraz swobodnie znaleźć zastosowanie zarówno w maszynach, jak i urządzeniach zawieszanych. – Alternatywnie można zamontować głowice systemu także pojedynczo – objaśnia Peer Leithold, prezes spółki Agricon. – W ten sposób możliwy jest ich montaż na belce opryskiwacza lub rozsiewacza nawozów. Ponadto zakres pomiarowy systemu można znacznie powiększyć przez elastyczne rozszerzenie Yara N-Sensora ALS 2 aż do ośmiu głowic z czujnikami – wyjaśnia dalej Leithold.
Nowa wersja urządzenia N-Sensor ALS daje możliwość zmiennego ukierunkowania głowic czujnika. – Dzięki temu N-Sensor zyskuje dodatkowe zastosowania - teraz można go stosować również przykładowo na poletkach doświadczalnych albo w przypadku wyspecjalizowanych upraw o niewielkiej szerokości roboczej – wyjaśnia Drita Parduzi z Yara Digital Farming. Dotychczas nie można było wykorzystywać technologii sensora, kiedy rośliny były pokryte rosą. Obecnie zmieniło się to dzięki funkcji rozpoznawania rosy, dzięki czemu ALS 2 można używać niezależnie od warunków pogodowych przez całą dobę. Ponadto, dzięki bardziej kompaktowej budowie, nowa generacja N-Sensora ALS może zostać zamontowana na dachu pojazdu przy znacznie mniejszym wysiłku.
fot.firmowe