Węglik spiekany jest materiałem narzędziowym uzyskanym metodami metalurgii proszkowej z węglików metali, np. wolframu, tytanu, niobu, cyrkonu lub chromu. Rozdrobnione węgliki są poddawane sprasowaniu pod wpływem wysokich temperatur i ciśnienia, gdzie stosowanym spoiwem jest np. kobalt. Zaawansowana technologia produkcji i zastosowane materiały sprawiają, że elementy wykonane z węglików spiekanych charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, twardością, a są przy tym mniej kruche. Jest to idealny materiał do narzędzi uprawowych wysokiej klasy.
Granit Endurance Carbide
Dzioby redlic z węglika spiekanego Granit Endurance Carbide za sprawą specjalnego procesu lutowania i hartowania są bardziej odporne na zużycie i wytrzymują największe obciążenia przez długi czas. To z kolei zapewnia ich stabilność wymiarową i wymagane efekty pracy przy stałej głębokości roboczej.
Co jeszcze ważne, kształt narzędzi został zoptymalizowany pod kątem ograniczania procesów zużycia. Najbardziej wrażliwe obszary zostawały specjalnie wzmocnione. Dzięki trójkątnemu kształtowi dolne płytki z węglika spiekanego są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również mocno zakotwiczone w strukturze korpusu podstawowego. Na górną część narzędzi montowane są duże płytki z węglika spiekanego, co zminimalizuje zużycie. Wytrzymałość połączenia płytki z korpusem warunkowana jest przez jakość lutowania, które kompensuje również obciążenia uderzeniowe od kamieni i zapewnia dłuższy okres eksploatacji części. Decydującym czynnikiem jest tutaj skład materiału lutowniczego. W przypadku, gdy połączenie jest zbyt twarde, płytki z węglika spiekanego mogą szybko odpaść pod wpływem uderzeń, jeżeli z kolei jest zbyt miękkie, często nie jest w stanie wytrzymać ciągłych obciążeń ściernych przez dłuższy czas.
Zaawansowany proces produkcji
Płytki z węglika spiekanego przechodzą przez zaawansowany proces lutowania indukcyjnego, gdzie energia dostarczana jest do korpusu podstawowego i płyt z węglika spiekanego za pomocą opracowanej specjalnie cewki. W trakcie tego procesu temperatura osiąga nawet 800°C. Po przylutowaniu płyt z węglika spiekanego, narzędzie jest poddawane ponownemu podgrzewaniu, co powoduje ich utwardzenie. Kluczowym elementem jest odpowiednie dopasowanie punktów topnienia korpusu podstawowego, materiału lutowniczego i węglika spiekanego, aby osiągnąć optymalne połączenie między tymi materiałami. Zakończeniem procesu produkcyjnego jest odpuszczanie, które nadaje korpusowi podstawowemu pełną twardość, wynoszącą 46 HRC.
Dzięki tej zaawansowanej procedurze produkty Granit Endurance Carbide znacznie przewyższają konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. Dodatkowe spawanie, które potencjalnie mogłoby negatywnie wpłynąć na geometrię narzędzia, nie jest wymagane, ponieważ korpus podstawowy jest odporny na zużycie na bardzo wysokim poziomie. Aby osiągnąć najwyższą jakość, niezbędne jest wykorzystanie materiałów najwyższej jakości, a dzisiaj tylko nieliczni dostawcy na rynku wtórnym spełniają te wymagania.