[ATR] Nowości ClaasKombajny zbożowe

Wyższy poziom automatyzacji z Claas

Data publikacji:
Wyższy poziom automatyzacji z Claas

Firma Claas kontynuuje rozwój przyrządów żniwnych z serii Maxflex i Vario. Innowacyjny system Cemos Auto Header został w tym roku nagrodzony srebrnym medalem przez Komisję ds. Innowacji targów Agritechnica. Rozwiązania te zostały zaprezentowane w dniach 10-11 sierpnia podczas polowej prezentacji nowości Claas, która miała miejsce niedaleko Kilonii w Niemczech. Kolejne z nich zaprezentujemy w najbliższych wydaniach atr express.

Zautomatyzowana regulacja przyrządu żniwnego Cemos Auto Header

Podczas omłotu z wykorzystaniem przyrządów żniwnych Vario długość stołu oraz pionowa i pozioma pozycja nagarniacza dotychczas były ręcznie regulowane przez operatora, by uzyskać optymalny i równomierny proces wciągania i przepływu materiału żniwnego. Żeby odciążyć operatora, firma Claas opracowała Cemos Auto Header - system wspomagania, który automatycznie dostosowuje ustawienia przyrządu żniwnego do panujących warunków zbioru. Sterowanie głębokością zanurzenia nagarniacza odbywa się na podstawie  pomiarów z czujnika laserowego, zintegrowanego w dachu kabiny systemu Field Scanner. Do sterowania długością stołu i poziomą pozycją nagarniacza wykorzystywane są dane rejestrowane przez czujnik wysokości warstwy roślin w kanale wciągającym. Rezultatem zoptymalizowanych ustawień przyrządu żniwnego jest równomierne podawanie materiału do zespołu młócącego, co zmniejsza obciążenie innych podzespołów, poczynając od przyrządu żniwnego, poprzez przenośnik pochyły aż po układ oddzielania wstępnego i finalnego.

Dodatkowo optymalizuje płynność pracy, jednocześnie poprawiając wynik omłotu i umożliwiając ciągłą pracę z maksymalną wydajnością. Operator może w pełni skoncentrować się na kontroli wszystkich danych maszyny i parametrów jakościowych w Cebis oraz na łanie przed kombajnem, a przy wyładunku podczas jazdy może skupić się na tym procesie. Field Scanner na potrzeby ekstremalnych warunków pracy ma dodatkową funkcję czyszczenia, co gwarantuje zawsze niezawodne optyczne rozpoznawanie łanu zarówno dla zautomatyzowanego kierowania poprzez wykrywanie krawędzi łanu, jak i dla systemu Cemos Auto Header.

Hedery Vario - nowe kosy do rzepaku i regulacja siły uciągu nagarniacza 

Po wprowadzeniu nowych kos do rzepaku i nowego napędu nagarniacza w trzech hederach  Vario o dużych szerokościach roboczych, teraz funkcje te są dostępne również dla mniejszych przyrządów żniwnych. Nowe kosy do rzepaku mają mocne mechaniczne napędy ze zintegrowanym sprzęgłem przeciążeniowym oraz zwiększoną o 50% siłą cięcia. Pozwala to bez zakłóceń ciąć i zbierać rośliny z trudnych miejsc na krawędziach pól, zakrętach lub w miejscach silnego zachwaszczenia. Dzięki przemyślanemu systemowi podłączenia z szybkozłączami kosy do rzepaku można w ciągu kilku sekund zamontować po obu stronach hederu bez użycia narzędzi.

Dodatkowym  ułatwieniem podczas montażu jest niższa o 33% masa kos. Nowy mechanizm zaciskowy ułatwia też montaż i demontaż rozdzielaczy łanu do omłotu zboża. Nowy napęd nagarniacza współpracuje z przekładnią (dotychczas z łańcuchem napędowym). Dzięki temu do mniejszych przyrządów żniwnych Vario zamontowano układ automatycznej regulacji siły uciągu nagarniacza na potrzeby ustawiania jego wysokości w zależności od siły uciągu. Podczas korzystania z systemu automatyki, która dostosowuje prędkość obrotową nagarniacza do prędkości jazdy kombajnu, czujnik w sposób ciągły mierzy ciśnienie hydrauliczne w układzie jego napędu. Jeśli z powodu wysokiego plonu ciśnienie wzrośnie i napęd nie będzie w stanie utrzymać wymaganej liczby obrotów,  obroty nagarniacza zostaną automatycznie zwiększone do momentu ponownego osiągnięcia wymaganej prędkości obrotowej. Jeśli ciśnienie spadnie, układ z powrotem automatycznie obniży prędkość wirowania nagarniacza. Wielkość momentu napędowego dla uruchomienia regulacji, jak i sposób reagowania można oddzielnie ustawić w Cebis.

Tryb Auto Flex i blokada na uwrociach w hederach Maxflex

Tryb optymalizacji wysokości przyrządu żniwnego Auto Flex - znany z przyrządów żniwnych typu draper Convio Flex z elastyczną belką kosy - jest teraz dostępny dla przyrządów żniwnych Maxflex. Auto Flex przez cały czas automatycznie utrzymuje wysokość belki kosy na możliwie najniższym poziomie, by heder pracował tak blisko podłoża, jak pozwalają na to warunki. Optymalizuje to w szczególności omłot upraw rosnących blisko ziemi, takich jak soja i groch, odciążając operatora. Elastyczna belka kosy dzięki 180-milimetrowej elastycznej drodze przestawiania doskonale dopasowuje się również do mniej jednolitych konturów podłoża.

Od roku modelowego 2023 belka kosy Flex w przyrządach żniwnych Maxflex w wersji wyposażonej w czujniki CAC do regulacji wysokości belki kosy przy podnoszeniu na uwrociu będzie automatycznie ustawiana sztywno, dzięki czemu nagarniacz będzie czysto przenosił na stół i ślimak transportowy nawet ostatnie źdźbła. Również przyrządy żniwne Maxflex są wyposażone w nowy napęd nagarniacza z przekładnią. Dzięki temu od roku 2023 automatyczna regulacja siły uciągu nagarniacza będzie wykorzystywana także we wszystkich przyrządach żniwnych Maxflex.

Rozpoznawanie przyrządu roboczego dla wszystkich serii przyrządów żniwnych

Już kilka lat temu firma Claas wprowadziła system rozpoznawania przyrządu roboczego dla wybranych przyrządów żniwnych kombajnów i przystawek do kukurydzy. Od nadchodzącego sezonu w tę funkcję będą wyposażone wszystkie nowe przyrządy żniwne kombajnów. W ten sposób wszystkie dane i ustawienia podstawowe danego przyrządu żniwnego - jak szerokość robocza i typ przyrządu żniwnego - są automatycznie przejmowane z kombajnu, dzięki czemu operator tylko w razie potrzeby musi dostosowywać ustawienia do warunków zbioru. Również Field Scanner samoczynnie przejmuje odpowiednie informacje dla automatycznego kierowania, a także dla systemu Cemos Auto Header (tylko przyrządy żniwne Vario).

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.