Rolnictwo 4.0 Nowości

Wyższe plony i więcej w kieszeni z 365FarmNet

Data publikacji:

Kiedy coraz bardziej nabrzmiałym problemem jest wciąż zalegające ziarno w silosach i magazynach, nie sposób zapomnieć o podstawowym zmartwieniu rolników - czyli o to, czy praca którą włożą wiosną, przyniesie oczekiwane efekty jesienią. Czy da się przewidzieć ostateczny wynik i zminimalizować ryzyko ewentualnych strat? Aby tak się stało, warto wykorzystać zmienny wysiew czy praktyczny moduł Crop View oferowany przez firmę 365FarmNet.

    Wyższe plony i więcej w kieszeni z 365FarmNet

Zmienny wysiew kukurydzy został bardzo dobrze przetestowany i sprawdzony w ramach projektu „Pole 365FarmNet”. Co się kryje pod tą nazwą? Przede wszystkim praktyczne wykorzystanie map aplikacyjnych do zmiennej ilości wysiewu nasion kukurydzy, sprawdzenie jego wpływu na kondycję roślin i ich plonowanie - zrealizowane w trójkącie firm 365FarmNet, Claas i Horsch.

Rewolucja w efektywności

Dzięki wygenerowanym wcześniej w module 365FarmNet Crop View mapom potencjalnego plonowania oraz analizie stanu gleby skanerem elektromagnetycznym, tworzone są mapy aplikacyjne z precyzyjnymi strefami wysiewu nasion, od najniższej obsady, do najwyższej. – Przy jednakowej obsadzie zużylibyśmy 91 jednostek siewnych. Wykorzystując moduł 365FarmNet Crop View wykorzystaliśmy 80 jednostek – wylicza Bartłomiej Grabowski, regionalny specjalista ds. sprzedaży i rozwoju rynku 365FarmNet. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, iż na polu zaoszczędzono 11 jednostek siewnych. A przy założeniu, iż cena jednostki to ok. 450 zł oznacza to, że w kieszeni rolnika może zostać z tego tytułu nawet 4950 zł.

Oczywiście to nie wszystko. – Po zebraniu kukurydzy z pola uzyskaliśmy także istotne zwiększenie plonu, szczególnie na słabszych strefach pola. Ogólne korzyści ze wzrostu plonu i zużycia materiału siewnego rolnik, u którego przeprowadzone było doświadczenie, określił na ok. 22,2 tys, zł na 55 ha, co dało 400 zł dodatkowego zysku na ha - dodaje specjalista 365FarmNet. A skoro tak, to trzeba wspomnieć, iż moduł Crop View kosztuje 15 zł/ha za rok użytkowania.

Pełne wykorzystanie potencjału

Jednym z głównych celów projektu Pole 365FarmNet była obserwacja roślin przez cały sezon wegetacyjny. Wykorzystując dane satelitarne, można na bieżąco monitorować w jakim stanie są rośliny, jak się rozwijają i jaki jest ich potencjał plonowania. Wykorzystując moduł 365FarmNet Crop View dostęp do tych danych był szybki i prosty.

Drugą kwestią jest potencjał plonowania danej odmiany. Nie każda odmiana radzi sobie tak samo dobrze na poszczególnych stanowiskach i w poszczególnych normach wysiewu. Dlatego też tak ważna jest norma wysiewu i redukcja obsady na słabych ziemiach.

Jakie zatem można wyciągnąć wnioski z wyników projektu Pole 365FarmNet? Odpowiednio wykorzystane dane satelitarne i mapowanie pola, zmienne normy wysiewu oraz obserwacja rezultatów to prosty sposób na redukcję kosztów związanych z materiałem siewnym i zwiększenie plonowania, zwłaszcza na stanowiskach słabszych.

Moduł Crop View na podstawie sygnału satelitarnego, pozwala szybko i łatwo wykazać różnice w wegetacji roślin na polu, stworzyć mapy aplikacyjne i określić potencjał dla optymalnej uprawy, co ułatwia oszczędzanie zasobów oraz usprawnia zarządzanie danym obszarem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.