Technika

Wszystko w jednym przejeździe z Mzuri

Data publikacji:

System uprawy pasowej z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Zaobserwować można również rozwój dedykowanego sprzętu rolniczego, umożliwiającego uzyskanie jeszcze większej wydajności w produkcji. Wpisująca się w nowoczesne trendy technologia jednego przejazdu Mzuri Pro-Til została zaprezentowana podczas tegorocznej imprezy „Mzuri Field Day”. Należy również wspomnieć, iż od 2019 r. w Śmielinie działa Centrum Badawczo-Rozwojowe, które jest jedynym takim ośrodkiem na świecie specjalizującym się właśnie w kompleksowym badaniu i rozwoju technologii uprawy pasowej.

Technologia Mzuri Pro-Til zapewnia optymalne środowisko do wzrostu i plonowania roślin. Polega ona na uprawie tylko pasów gleby, w których wysiewane są nawóz i nasiona. Resztki pożniwne pozostają natomiast w nieuprawianych międzyrzędziach, co pozwala lepiej utrzymywać wodę w podłożu oraz chroni materię organiczną dla poprawy struktury, żyzności i produkcyjności gleby.

Uprawa pasowa jest bardzo uniwersalna, może być z powodzeniem stosowana na wszystkich rodzajach gleb, od lekkich piaszczystych, aż do zwięzłych gliniastych, także tych o strukturze mozaikowatej. To jednak nie wszystkie jej zalety. Ważny jest oczywiście aspekt ekonomiczny, a w tym temacie zastosowanie Mzuri Pro-Til oznacza pięciokrotnie skrócony czas pracy względem tradycyjnej uprawy oraz zmniejszenie zużycia paliwa o 30-50 l/ha. Podsumowując, pasowa technologia uprawy zapewnia mniejszy wpływ działań rolnika na środowisko, chroni strukturę gleby, daje lepsze plonowanie oraz generuje niższe koszty operacyjne.

Uniwersalne narzędzie

Mzuri Pro-Til to agregat ścierniskowy umożliwiający uprawę, nawożenie oraz siew w zaledwie jednym przejściu. Kultywuje i głęboko uprawia wyłącznie wąskie pasy gleby, aplikuje nawozy na całej głębokości uprawianego pasa i umieszcza nasiona na kontrolowanej głębokości. Jest to możliwe za sprawą specjalnie zaprojektowanych zębów uprawowych i stopkowych redlic siewnych, które mają za zadanie oddziaływać wyłącznie w uprawianych pasach gleby. Praca kolejnych elementów roboczych maszyny tworzy strefy gleby o zróżnicowanych warunkach agrotechnicznych. 

Uniwersalne agregaty Mzuri umożliwiają siew zbóż, rzepaku, roślin strączkowych, kukurydzy, soi, słonecznika, lnu, maku, konopi i innych. W prosty sposób przezbraja się tylko w razie potrzeby odpowiednie sekcje do siewu punktowego. Producent oferuje trzy modele obsługujące 9, 11 lub 17 rzędów przy rozstawie 33,3-36,3 cm. W zależności od wersji agregatu zbiornik ma pojemność 3400 lub 4300 l i zawsze jest dzielony w proporcji 40/60 (nawóz/nasiona). Do sprzężenia agregatu wymagany jest ciągnik o mocy 150/220/300 KM, prędkość robocza mieści się w przedziale 6-15 km/h....

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.