Wywiady Aktualności

Wszechstronna oferta JFC Polska

Data publikacji:

JFC jest firmą projektującą i wdrażającą innowacyjne rozwiązania także w zakresie branży rolniczej. Na tym polu oferuje systemy dedykowane produkcji zwierzęcej, związane z karmieniem, odchowem i zapewnieniem dobrostanu bydła. Ważną rolę pełnią również technologie wykorzystywane podczas magazynowania, mieszania i napowietrzania gnojowicy, o czym w rozmowie z Grzegorzem Antosikiem mówi Jarosław Zieliński z firmy JFC Polska.

    Jarosław Zieliński przedstawiciel firmy JFC Polska.

    Jarosław Zieliński przedstawiciel firmy JFC Polska.

Na początku porozmawiajmy jakie korzyści daje oferowany przez JFC Polska system napowietrzania gnojowicy w stosunku do stosowania tradycyjnych mieszadeł, jak to wygląda od strony technicznej?

W polskich warunkach użytkownicy systemu napowietrzania dużą uwagę przywiązują do zużycia energii względem klasycznych, elektrycznych mieszadeł. Silnik napędzający nasz system wymaga mocy ok. 4 kW, działa kilka razy dziennie, średnio po 5 razy i pracuje przez godzinę. Zależy to głównie od wielkości zbiornika i ilości jego sekcji. W trakcie pracy zawór obrotowy przełącza działanie systemu na kolejne sekcje. Przez ciągłe napowietrzanie gnojowicy zapewniona jest jej jednorodna struktura, ogranicza się zjawisko sedymentacji. Nie trzeba już więc stosować mieszadła.

Ponadto dzięki temu, że gnojowica jest napowietrzana, szkodliwe procesy fermentacyjne są zredukowane do minimum. Brak jest emisji szkodliwych gazów takich jak amoniak czy siarkowodór, a system napowietrzania może być umieszczony pod rusztami, na których utrzymywane są zwierzęta. Zaletą systemu napowietrzania jest oprócz tego wysoka zawartość korzystnego nawozu amonowego w gnojowicy, jest go więcej nawet o 80%. Gnojowica ma tyle azotu, że można ograniczyć stosowanie nawozów sztucznych.

Jak rynek odbiera Państwa rozwiązanie?

Znamy trzech producentów, którzy zajmują się podobnym tematem. Czy sprzedają jakieś rozwiązania? Raczej nie. My wdrażamy nasze rozwiązanie od dwóch lat. Jesteśmy innowatorem na naszym rynku. Współpracujemy tutaj z firmą DairyPower z Irlandii. Oni stosują ten system już 15 lat, użytkownicy są bardzo zadowoleni. U nas zainteresowanie jest też duże, Polska nie jest jednak relatywnie przygotowana na taką cenę produktu. Początek inwestycji jest zawsze kosztowny.

Instalację można zbudować od podstaw lub doposażyć już istniejące obiekty w nasz system. Porównując do stosowania mieszadła o dużej mocy, wypada to jednak korzystnie. Samo użytkowanie jest tańsze ze względu na niższe zapotrzebowanie na energię. Mieszadeł nie włącza się, gdy zwierzęta przebywają w budynku, nasz system może działać w takiej sytuacji. Podsumowując, nasze rozwiązanie jest trochę droższe, ale jego zalety są decydujące.

A jak rozwija się działalność w zakresie zbiorników?

Zajmujemy się nią cały czas. Jesteśmy liderem na rynku, nie jesteśmy najtańsi, ale nadrabiamy jakością. Użytkownicy się przekonują do naszych zbiorników i wolą więcej zapłacić. Nasze zbiorniki mają odseparowaną skrzynię dystrybucyjną, co ułatwia obsługę i poprawia bezpieczeństwo. Produkcja zbiorników jest całościowo prowadzona w Polsce.

Produkujemy zbiorniki o pojemności nawet 9 tys. litrów. Sytuacja się zmienia, a my dostosowujemy naszą ofertę dla potrzeb klienta. Tak było np. przy wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących transportu paliw. Dwa lata temu była też sytuacja, że paliwo mocno taniało i ludzie chcieli robić zapasy. Jest wiele takich czynników. Za chwilę okaże się, że zbiorniki używane już 10 lat będą musiały być wymienione na nowe.

Na koniec, jakie są nastroje zakupowe na początku 2023 roku?

Wygląda to na razie w porządku. Trochę dotknęła nas cena gazu, tak że musieliśmy zrewidować ceny naszych produktów. Robimy to tak delikatnie jak się da, aby nie zniechęcić klientów. Patrzymy jednak w przyszłość optymistycznie. Mamy zagraniczny kapitał i jesteśmy częścią dużej grupy JFC, która miała zeszłoroczny obrót na poziomie 115 mln euro.

Mamy stabilną pozycję na rynku, funkcjonujemy w Polsce już 20 lat. Chodzi tutaj nie tylko o rolnictwo, ale mamy też duży dział wodno-kanalizacyjny, robimy też zbiorniki na deszczówkę, to również ciągnie firmę. Dużą rolę odgrywa dział recyclingu, produktów morskich itd. Działamy wszechstronnie i rynki, na których działamy, się uzupełniają. Rolnictwo ma duży udział, ale nie jest dla nas decydujące.

Dziękujemy za rozmowę.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.