[ATR] Aktualności CEMA

Wskaźnik CEMA nieznacznie niższy

Data publikacji:

Wydaje się, że ogólny wskaźnik klimatu gospodarczego dla przemysłu maszyn rolniczych w Europie osiągnął swój szczyt w miesiącach maju i czerwcu (z najwyższymi poziomami od 2008 roku). W sierpniu, drugi miesiąc z rzędu, wskaźnik nieznacznie spadł (do 65 pkt. w skali od -100 do +100).

Wielkość zamówień odpowiada obecnie okresowi produkcji wynoszącemu 4,7 miesiąca, co jest najwyższą wartością kiedykolwiek odnotowaną w ramach tego badania. Jednak w odniesieniu do oczekiwań dotyczących nadchodzącego napływu zamówień (wskaźnik, który nie jest uwzględniany w ogólnym wskaźniku klimatu koniunktury), udział optymistów ponownie spadł, a udział pesymistów nadal rośnie.

Jeszcze więcej niepewności wiąże się z tym, w jakim stopniu zamówienia mogą być realizowane w kontekście ekstremalnego wzrostu cen i niedoborów po stronie dostawców. 31% firm spodziewa się wstrzymania produkcji z powodu braku pewnych części w nadchodzącym miesiącu.

Jeśli chodzi o rynek europejski, podział regionalny nadal pokazuje, że większość uczestników badania spodziewa się wzrostu obrotów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Włochy pozostają bez wątpienia na czele rankingu rynków europejskich.

Podobnie pozytywne są oczekiwania w stosunku do Polski, Niemiec i Francji, jednak opinie są bardziej zróżnicowane. Austria pozostaje bardzo silnym rynkiem, ale być może osiągnęła już szczyt swojego wzrostu.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.