[ATR] Technika Strautmannwozy paszowe

Wozy paszowe Verti-Mix S firmy Strautmann

Data publikacji:
paszowóz strautmann

Tylko niektóre z firm zajmujących się produkcją klasycznych i samojezdnych wozów paszowych oferują także ich specjalną wersję - paszowozy stacjonarne. Te maszyny są używane do produkcji TMR w ramach zautomatyzowanych systemów karmienia zwierząt oraz wytwarzania komponentów dla biogazowni. Firma Strautmann oferuje dwa typy tych maszyn. Ich wspólną cechą użytkową jest brak podwozia, a wanny są osadzone na stabilnych stelażach, wykonanych ze stalowych kształtowników.

Stacjonarne wozy paszowe Verti-Mix S używane do żywienia zwierząt mają zbiorniki na paszę o pojemności od 7,5 do 24 m³. Poza brakiem podwozia pozostałe elementy ich wyposażenia są takie same, jak tradycyjnych zaczepianych paszowozów. Blacha, z której wykonuje się ściany wanien, ma grubość 8 mm, a płyta podłogowa ma grubość 18 mm w paszowozach o pojemności od 7,5 do 13,5 m³ i 20 mm w modelach z wannami o pojemności od 16 do 24 m³.

W praktyce paszowozy stacjonarne mają wanny o większej pojemności i są wyposażone w dwa ślimaki tnąco - mieszające. Ich zapotrzebowanie na moc - są zasilane tylko elektrycznie - wynosi od 15 do 20 kW na każdy z nich. Energia elektryczna jest też wykorzystana do napędu elektrycznych silników, przenośników oraz pomp hydrauliki siłowej innych osprzętów tych maszyn.

W wozach paszowych Bio-Mix - używanych w biogazowniach - pojemność wanien wynosi od 7,5 do 40 m³. Są one wyposażone zwykle w duże wanny, mają po 2 ślimaki tnąco - mieszające, a każdy z nich napędza osobny silnik elektryczny o mocy od 15 do 30 kW.

W stacjonarnych paszowozach montowane są dwa rodzaje ślimaków, których zwoje mają grubość 15 mm (w opcji - 20 mm). Montowany standardowo ślimak Vario na zwojach może mieć zamontowanych od 5 do 9 noży o różnych kształtach, w tym przeznaczonych do cięcia słomy (krótkie lub długie), rozdrabniania okrągłych bel oraz owoców. Tuż nad podłogą ślimaki mają montowane skrobaki, a w opcji na pierwszym i ostatnim zwoju - silne magnesy do wychwytywania metalowych zanieczyszczeń, mogących znajdować się w produkowanej paszy pełnoporcjowej.

Na życzenie producent wyposaża te wozy w ślimaki, których zwoje są wykonane ze stali Heavy Duty i mają grubość 20 mm, co zwiększa ich trwałość (odporność na ścieranie) o 50%. Inną opcją są ślimaki typu Vario 2, które na zwojach mają wykonane - co 60º - stopnie.

To rozwiązanie obniża zapotrzebowanie na moc, oszczędza zużycie paliwa (oszczędność energii może sięgać 25%), poprawia napowietrzanie TMR (progi podrzucają masę roślinną). Na życzenie producent montuje na krawędziach zwojów nakładki ze stali kwasoodpornej o grubości 5 mm i szerokości 100 mm, istotnie zwiększające okres eksploatacji ślimaka (tzw. Innodur).

Gotowa pasza - zależnie od technologii stosowanej w gospodarstwie - jest wysypywana z wanny za pomocą przenośników taśmowych lub taśmociągów (w biogazowniach). Te paszowozy mają programowalne systemy wagowe (do 50 receptur, w każdej do 30 komponentów), które na życzenie mogą być kompatybilne z komputerem, a także zdalnie sterowane (zasięg do 50 m). Do załadunku składników paszy oraz wsadów komponentów w biogazowniach stosuje się ładowarki lub taśmociągi (duża ilość materiałów wejściowych i krótki czas ich dostarczania).

Te maszyny są wytwarzane wyłącznie na zamówienie, gdyż muszą być „dopasowane” do możliwości technicznych (np. odpowiednie przyłącza energetyczne) i technologicznych (odbiór i podawanie gotowej paszy) danego gospodarstwa.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.