Gospodarka i rolnictwo

Wnioski suszowe tylko przez publiczną aplikację

Data publikacji:

Resort rolnictwa przypomina, że wnioski o oszacowanie strat suszowych można składać tylko za pomocą publicznej aplikacji. Rolnik sam szacuje straty, a podane przez niego dane są  automatycznie weryfikowane. 

Producent rolny korzysta z własnego Profilu Zaufanego, określając zakres i stopień strat w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym. Dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt) oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej). Ministerstwo poinformowało, że: „W aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jeżeli szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza”.  Wyjaśniono też, że średnią roczną produkcję  rolną ustala się na podstawie danych Instytutu Ekonomiki  Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej w Warszawie pochodzących z Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN). Istotna jest też informacja, ze rolnik będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną  przez system Monitoringu Suszy Rolniczej - do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym przekazywanego  do zatwierdzenia przez wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń. Każdy rolnik może otrzymać w danym roku jeden protokół oszacowania szkód w gospodarstwie spowodowanych przez suszę. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.