Ze względu na zalegający śnieg wznowienie wegetacji nastąpiło w tym roku dość późno – rolnicy praktycznie rozpoczęli prace polowe na początku kwietnia, kiedy warunki pogodowe znacznie się poprawiły i nastąpił gwałtowny wzrost temperatury przy minimalnych opadach. Do końca kwietnia zakończono siewy zbóż jarych, buraków cukrowych, kukurydzy na ziarno i zielonkę oraz sadzenie ziemniaków. Stan zasiewów zbóż ozimych w połowie maja był nieco lepszy niż w analogicznym okresie roku ub. Wysokie temperatury kwietniowe spowodowały szybki rozwój rzepaku ozimego, ale z powodu niedoboru wody rośliny są bardziej wiotkie, słabo rozgałęzione, a w górnej części pędu nie zawiązały łuszczyn. Ocena stanu zasiewów zbóż jarych wykazała, że ich stan jest lepszy w porównaniu do zasiewów ubiegłorocznych.
Uprawy sadownicze i ogrodnicze
Łagodna na ogół zima 2017/2018 nie spowodowała istotnych strat w uprawach sadowniczych. W niektórych rejonach wystąpiły jedynie niewielkie uszkodzenia na młodych plantacjach na skutek dość silnych mrozów, jakie wystąpiły na przełomie lutego i marca. Brak okrywy śnieżnej w tym czasie spowodował także straty na niektórych plantacjach truskawek. W większej skali odnotowano natomiast uszkodzenia na plantacjach malin owocujących na pędach dwuletnich, które są bardzo wrażliwe na silny mróz. Zaobserwowano gorszą kondycję wielu upraw malin. Wiosną z kolei zaawansowanie wegetacji drzew i krzewów owocowych było zróżnicowane w zależności od rejonu kraju. Na ogół kwitnienie roślin sadowniczych było nieco opóźnione, a tylko w niektórych rejonach przyśpieszone, jednak na ogół było bardzo obfite. W większości rejonów słoneczna pogoda sprzyjała oblotowi pszczół i dobremu zapylaniu, ale problemem staje się coraz częściej malejąca ich liczba. Wiosennych przymrozków nie odnotowano, natomiast problemem może być niedobór wilgoci w glebie, jaki zaobserwowano już w kwietniu. Wysokie temperatury, przy braku opadów i silnych wiatrach, przyczyniły się do szybkiego przesuszenia gleby i na początku maja braki te wpłynęły istotnie na stan roślin. W niektórych rejonach, w wyniku długotrwałego braku wilgoci w glebie, rośliny sadownicze takie jak: porzeczki czarne, kolorowe, czereśnie, śliwy, grusze, jabłonie zaczęły zrzucać zawiązki.
Tegoroczne siewy warzyw były na ogół opóźnione, a wschody i wzrosty nierównomierne. Przyczyną była niedostateczna ilość wilgoci w glebie. Sytuację poprawiły opady deszczu w drugiej dekadzie maja.