Nowości

Wielkogabarytowe silosy Riela z serii Prof Line

Data publikacji:

Firma Riela we współpracy z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej prowadziła prace badawcze dla realizacji projektu unijnego pt. „Wdrożenie wyników prac B+R w Riela Polska w celu rozpoczęcia produkcji innowacyjnych silosów wielkogabarytowych”. Efektem wspólnych działań przedsiębiorstwa i jednostki naukowej jest nowa linia silosów, których produkcja została wdrożona z wykorzystaniem nowoczesnych, opatentowanych rozwiązań technicznych.

Prezentowana seria silosów zawiera modele o pojemności od 1284 do 9334 m³ i ładowności od 963 do 9224 t. Według opinii współpracujących naukowców minimalna żywotność silosu to 32 lata przy zachowaniu procedury przeglądów okresowych. Producent przywiązuje dużą wagę do stosowania wysokiej jakości materiałów oraz technologii wykonania silosów. Płaszcz i podpory silosu wykonane są ze stali S550. Ochronę antykorozyjną gwarantuje warstwa ocynku o grubości 600 g/m² na płaszczu i podporach silosu. Dachy dodatkowo pokryte są warstwą tworzywa sztucznego Solano, co ma zapewnić maksymalną ochronę w trudnych warunkach atmosferycznych. Dach ma budowę krokwiową i jest wyposażony w innowacyjny system odprowadzania skroplin. Wysoka szczelność płaszcza została osiągnięta dzięki zastosowaniu specjalnej pasty uszczelniającej styki blach, podwójnemu uszczelnieniu pionowych połączeń blach oraz wykorzystaniu śrub klasy 8,8 z podkładką uszczelniającą EPDM. Redukcję nagrzewania konstrukcji uzyskano z kolei dzięki wykonaniu płaszcza zbiornika z blachy o specjalnie dobranym promieniu fali, która powoduje odbijanie promieni słonecznych. Konstrukcja silosów spełnia wymagania dla 4. strefy obciążenia śniegiem wg najnowszej normy PN-EN 1991-1-3:2005, a także wymagania dla 3. strefy obciążenia wiatrem do wysokości 1000 m n.p.m. wg najnowszej normy PN-EN 1991-1-4:2008.

Innowacyjne wyposażenie

Wyposażenie silosów zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo składowanego materiału. Stan magazynowanego ziarna jest stale kontrolowany za pomocą wieloczujnikowych sond do pomiaru temperatury. Optymalną wentylację całej objętości zbiornika zapewniają wykonane w posadzce silosu kanały, których kształt uzależniony jest od rodzaju fundamentu. Zastosowane kratki wentylacyjne można w łatwy sposób zdemontować, aby umożliwić łatwe czyszczenie kanałów. Do wentylacji ziarna stosowane są wydajne i ciche wentylatory. W zależności od rodzaju fundamentu mogą one zostać podłączone do kanału wentylacyjnego wykonanego w ścianie fundamentu, wyniesionego bądź też poprzez ścianę silosu do kanałów wykonanych wewnątrz zbiornika. Urządzenia do pionowego (przenośniki kubełkowe) i poziomego (redlery) transportu ziarna mają budowę modułową, co znacznie ułatwia ich montaż z silosem. Do całkowitego opróżnienia silosu stosowane są wybieraki ślimakowe kroczące, przenośne lub stacjonarne. Wersja przenośna wkładana jest do zbiornika w końcowym etapie opróżniania, a wersja stacjonarna jest na stałe zamontowana w silosie. Możliwy jest również częściowy i szybki rozładunek silosu bezpośrednio na naczepę samochodu, bez konieczności użycia jakichkolwiek urządzeń transportowych. Wykorzystywany jest do tego grawitacyjny wysyp boczny. Wyposażenie silosów w zależności od ich wielkości i konfiguracji obejmuje także: teleskopowy łącznik wysypu, włazy rewizyjne i inspekcyjne, system drabin i podestów oraz specjalny wlot spowalniająco - rozsypujący, który zmniejsza ubijanie, rozwarstwianie i kruszenie ziarna.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.