Aktualności

Wiatr w plecy prosto z Czech

Data publikacji:

Dzięki inwestycjom wywodzącej się z Hamburga spółki DMB Deutsche Mittelstandsbeteiligungen, firma Stoll - specjalista w dziedzinie ładowaczy czołowych wzniósł się na wyższy poziom rozwoju technicznego. Od ub. roku należy ona do Agrostroj - czeskiego producenta części i maszyn rolniczych.

Czeski koncern przemysłowy przejmuje Stoll - tak brzmiały nagłówki informacji publikowanej przez media branżowe równo rok temu. Specjaliści w dziedzinie ładowaczy czołowych z położonej w Dolnej Saksonii miejscowości Lengede, zwrócili się ku największemu czeskiemu producentowi maszyn rolniczych - firmie Agrostroj. Zatrudniający 2700 pracowników i generujący przychody w wysokości 250 mln euro zakład jest liczącym się partnerem produkującym i montującym części, komponenty oraz kompletne maszyny, a w szczególności kosiarki. 

Wśród klientów Agrostroj są m.in. John Deere, Fendt, Kuhn, Krone, Kverneland, Claas, jak również DAF i Volvo z obszaru pojazdu użytkowych. Właścicielem i założycielem firmy jest cieszący się w Czechach dużym uznaniem Lubomir Stoklásek. Firma oferuje również takie usługi jak cięcie, prasowanie, spawanie, obróbkę cieplną i powierzchniową stali. Zakład w Czechach oraz powstający właśnie oddział w Rosji dysponują halami o powierzchni 23 ha, w których zgromadzono ponad 250 maszyn CNC i 44 linie laserowe. Niedawno Agrostroj zainwestował w jedną z najnowocześniejszych lakierni w Europie o wydajności ponad 5 mln m² rocznie. Czesi produkują też ładowacze czołowe dla najbardziej znanych producentów traktorów, stąd zainteresowanie marką Stoll. 

Jak to wyglądało po kolei? Od 2013 r. Stoll należał do wywodzącej się z Hamburga, spółki inwestycyjnej, Deutsche Mittelstands Beteiligungen (DMB), która przejęła Stoll od mającej kłopoty duńskiej grupy JF. Jako prezes DMB w Lengede zagościł Guido Marenbach. To on rozpoczął modernizację produkcji, wykorzystując standardy jakości z branży motoryzacyjnej. Grupa Stoll zakończyła rok 2020 z obrotami na poziomie 120 mln euro, rekordowymi w historii firmy. Stoll zatrudnia 650 pracowników.

W Irxleben, niedaleko Magdeburga powstają konsole, w polskim zakładzie w Słupsku produkuje się osprzęt, w Lengede trwają prace nad obróbką powierzchniową, końcowym montażem oraz dostawą ładowaczy czołowych. Nie wszystkim przy tym wiadomo, że od 2015 r. do grupy Stoll należy również jeden z wiodących w USA producentów ładowarek, przeznaczonych dla ciągników kompaktowych - firma KMV. Z 25 tys. ton stali grupa Stoll produkuje rocznie ponad 22 tys. ładowaczy i ponad 30 tys. sztuk osprzętów roboczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.