Wywiady Aktualności

WIALAN na przekór przeciwnościom

Data publikacji:

Pod względem poziomu obrotów generowanych przez dział maszyn rolniczych w firmie WIALAN Langer i Wiatr z Tarnowa w Małopolsce rok 2022 można zaliczyć do dobrych. Pomimo różnych przeciwności na rynku rolniczym sprzedaż była na satysfakcjonującym poziomie, choć bez wątpienia wpływ na wysokość obrotów miało kilka czynników ekonomicznych i gospodarczych.

    WIALAN na przekór przeciwnościom

    Janusz Ludwa, dyrektor działu maszyn i serwisu w firmie WIALAN.

Pierwsze półrocze roku 2022 pokazało duży wzrost popytu na maszyny rolnicze. Na pewno wpływ na zwiększenie zainteresowania kupnem nowych maszyn miały następujące czynniki: galopujące wzrosty cen maszyn i ciągłe zapowiedzi kolejnych podwyżek, duży wzrost inflacji w kraju, co za tym idzie spadek wartości pieniądza oraz zadawalające ceny sprzedaży płodów rolnych.

– Do opisanych czynników dochodzi również czynnik ściśle związany z branż rolniczą czyli „kapryśna aura”, gdzie z roku na rok są coraz trudniejsze warunki do zbioru plonów z pól. W związku z tym rolnicy często decydują się na zakup maszyn coraz bardziej wydajnych i nowoczesnych - z zaawansowaną technologią, które pozwalają na obniżenie kosztów pracy w różnych ich aspektach. Z roku na rok jest większe zainteresowanie precyzyjnymi maszynami z równoczesnym wyposażeniem w rolnictwo precyzyjne (GPS)

– zauważa Janusz Ludwa, dyrektor działu maszyn i serwisu w firmie WIALAN.

– Ciekawym i interesującym zjawiskiem na rynku maszyn rolniczych w roku 2022 było duże zainteresowanie zakupem maszyn rolniczych, w tym przede wszystkim kombajnów zbożowych, przy jednoczesnym spadku sprzedaży ciągników rolniczych. Również firma WIALAN zanotowała spadek sprzedaży w ciągnikach rolniczych w stosunku do roku 2021 – dodaje.

Nie obyło się przy tym bez problemów, spośród których największym były bez wątpienia nieterminowe dostawy maszyn od producentów. – Wszyscy dilerzy borykali się z brakiem dostatecznej ilości maszyn dla klientów. Ciągle u producentów maszyn występował tzw. przerwany łańcuch dostaw, co powodowało problemy z płynnością sprzedażową. Czas oczekiwania na dostawy ciągników rolniczych czy maszyn wydłużał się czasami do kilkunastu miesięcy przy jednoczesnym braku gwarancji ceny z dnia zamówienia. Dla firm handlowych był to nie lada problem do rozwiązania – przekonuje Janusz Ludwa.

Ostrożnie z zakupami

Czego zatem można się spodziewać w roku 2023? – Rok 2022 mamy za sobą, a 2023 ukazuje się jako rok pełen obaw, niepewności, a przede wszystkim nieprzewidywalności już obserwujemy stagnację w zakupach ciągników i maszyn rolniczych. Rolnicy, z którymi bardzo dużo i często rozmawiam, bardzo ostrożnie podchodzą do zakupu maszyn w najbliższych miesiącach. Na pewno wpływ na takie nastroje ma wysoki poziom cen maszyn rolniczych, niestabilny rynek cen płodów rolnych, oczekiwanie na kolejne programy pomocowe z UE – mówi dyrektor działu maszyn i serwisu w firmie WIALAN.

– Sprzedaż maszyn rolniczych na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat to typowa sinusoida. Na pewno przed producentami, dilerami jak i rolnikami jest czas trudny, niepewny, ale zapewne w najbliższej przyszłości znów wrócą dobre czasy pełne sukcesów i radości

– podsumowuje Janusz Ludwa.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.